Elon Musk: “Umarım insanlar marsa gidemeden ölmem”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars / Puan:
Loading...

Ünlü girişimci Mars’ı kolonileştirme konusunda oldukça kararlı. Öyle ki Mars’a koloni kuramadan ölmekten korkuyor. Elon Musk, Mars’ın kolonileştirilmesi hakkındaki planlarını anlatmak üzere Satellite 2020 konferansına, Washington DC’ye geldi.

Satellite 2020 konferansında 45 dakika civrında konuşan SpaceX ve Tesla CEO’su Elon Musk, hızlı bir şekilde yeniden kullanılabilir Starship roketleri oluşturma ve SpaceX’in Starlink uydu takımyıldızı ile dünya çapında gerçekleştirmek istediği planlarını ortaya koydu.

Satellite 2020 başkanı Jeffrey Hill, gergin görünümlü Musk’a SpaceX’in yapılacaklar listesindeki bir sonraki önemli adım hakkında sorular sorarak konuşmaya başladı. Musk’ın cevabı, Amerikan astronotlarını Crew Dragon kapsülünde Uluslararası Uzay İstasyonuna fırlatmak oldu.

Musk, Mars için “Yörüngeye başlamak üzereyiz.” Dedi. Bu planın endişelerini en üst düzeye çıkardığını söyledi: “Şu anda beni en çok ilgilendiren şey, inovasyon oranımızı önemli ölçüde iyileştirilmesi. O zaman ayda bir üs veya Mars’ta bir şehir kurabiliriz. Ancak bu hızla gidersek bunun kısa süre içinde gerçekleşmesine imkan yoktur.” dedi ve ekledi: Starship’in çözmesi gereken sorun bu.

Ayın ya da Mars’ın yüzeyine 100 ton malzeme taşımak ya da gezegenler arası uçuşlarda 100 kişiye kadar insan taşımak için tasarlanan muazzam roket, sadece küçük prototipler şeklinde hazırlandı.

Starship’in paslanmaz çelik konstrüksiyonuna yönelik uzun ve son derece teknik bir konuşmadan sonra Musk, “Ürününüzü mümkün olduğunca basitleştirin” dedi. “Olmaması gereken bir şeyi optimize etmeyin.” dedi. 

Üniversiteler ve eğitim sistemi hakkında konuşmasına devam eden Musk gelen bir soru üzerine umarım “insanlar marsa gidemeden ölmem” dedi ve ekledi: “Bunu görmek mükemmel bir şey olur.”

Yorumunu Gönder :

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir