Yeni bulunan yılan türüne Harry Potter karakterinin ismi verildi

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars / Puan:
Loading...

Hindistan’da yeni bir tür olduğu belirlenen yeşil renkli ve kendine özgü çizgili desenleri olan bir engerek yılanına Harry Potter filmlerindeki Salazar Slytherin adlı karakterin adı verildi.

Ulusal Biyoloji Bilimleri Merkezi söz konusu yılan türünün yeni ismini “Trimeresurus Salazar” olarak belirlediklerini açıkladı.

Araştırmayı yürüten Dokror Zeeshan Mirza, Hindistan’da biyolojik çeşitliliğin oldukça geniş olduğunu ancak vahşi hayvan türlerinin sanayileşme, yol yapım çalışmaları ve tarıma açılan orman arazileri sebebiyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Salazar Slytherin, J. K. Rowling’in kaleme aldığı kurgusal roman serisi Harry Potter’daki meşhur Hogwarts Büyücülük Okulu’nun dört kurucu üyesinden biri. Salazar uzun top sakalı ve peleriniyle biliniyor.

Yeni böcek türüne Greta Thunberg’in ismi verilmişti

Yeni bulunan hayvan, böcek ve bitki türlerine ünlü kişilerin isimlerini vermek son dönemde oldukça yaygın bir uygulama. 2019’da İngiltere’de yeni keşfedilen bir böcek türüne, çevreyle ilgili yaptığı çalışmaları onurlandırmak amacıyla İsveçli genç aktivist Greta Thunberg’den esinlenerek ‘Nelloptodes gretae’ adı verilmişti.

Yorumunu Gönder :

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir