Geleceğin Einstein’ı Eren

IBM’de bulut bilişim ve yapay zeka alanında çalışmalar yapan Erman Akdoğan ile Bilişim Uzmanı Esra Serin Akdoğan çifti, 5 yaşında Eren ve 3 yaşında Deniz adında 2 çocuğuyla Chicago’da yaşıyor.

SINAVIN BİRİNCİSİ

ABD’de devletin yılda bir kez üstün zekalı çocukları belirlemek için yaptığı “Regional Gifted Centers Admissions Testing” sınavına Eren’i devam ettiği James G. Blaine kreşindeki öğretmenleri yönlendirmiş. Eren, 3 bin 500 adayın yarıştığı sınavda ABD’nin üstün zekalılar eğitiminde en prestijli okuluna alınacak 28 kişi içinden birinci olmayı başardı.

ODTÜ mezunu babası Erman Akdoğan da, ABD’de TEV bursuyla okumuştu.

OKULDAKİ İLK TÜRK

Edison Regional Gifted adlı üstün zekalılar okuluna şimdiye kadar kabul edilen ilk Türk olan Eren’in babası Erman Akdoğan, “ABD’de doğan Eren, 2 ile 4.5 yaş arasında Türkiye’deydi.

“Robot mühendisi olacağım”

Baba Erman Akdoğan sözlerini, “Eren’in, süper kahramanı Süperman değildi. Süper kahramanı, ‘Kötü adamları kovalayan, büyük komutan’ dediği Atatürk’tü.

Meraklı, çok soru soran bir yapısı var. Kitaplar, futbol, basketbol, satranç, canlılar, doğa olayları ve robotlarla çok ilgili. 3 yaşında, ‘Robot mühendisi olacağım’ dediğinde de şaşırmıştık” diye tamamladı.

Edison okulunun özelliği ne?

– ABD eğitim sistemindeki en başarılı ilk ve ortaokul yapısı.
– 45 yıldır zeka testi sonuçlarıyla özel öğrencileri seçiyor.
– Eğitimde en prestijli ödül Blue Ribbon’u kazanmış.
– Okulda halen üstün zekalı 275 öğrenci okuyor.
– Anaokulundan 8’inci sınıfa kadar hızlandırılmış müfredat var.
– Ekonomi, siyaset, hukuk, felsefe, kodlama eğitimi de veriliyor.
– Dersler keşfetme, sorgulama, problem çözme odaklı yapılıyor.
– İngilizce ve Fransızca eğitimde, ilaç farkındalığı gibi dersler de var.

Haber

İlginizi Çekebilir

https://gdetr.hit.gemius.pl/lshitredir/id=nFDgxIg39z04pJ3BaDqC1pRMPxLudruTz4I1XNvJb9v.E7/fastid=dygtetbdsrvesacqjgexzeyxexmi/stparam=wggqnkksqw/nc=0/gdpr=0/gdpr_consent=/url=https://www.casper.com.tr/?utm_medium=Radio&utm_source=Number-One-Sundu&utm_cam=Radio