İSTANBUL’DA HAVAİ FİŞEK YASAKLANSIN

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars / Puan:
Loading...

Havai fişek ve benzeri maddelerin patlatılmasını gökyüzündeki kuşların kalp krizi geçirip ölmesine, sağır kalmasına ve sakatlanmasına sebeb olduğunu açıklayan,Yaşam Hakkına Saygı Derneği, İstanbul’da havai fişeklerin yasaklanmasını talep eden bir kampanya başlattı.

Yaşam Hakkına Saygı Derneği, düzenlenen her türlü eğlence ve kutlamalar sırasında kuşların sakatlanmasına ya da ölümlerine yol açması nedeniyle havai fişeklerin yasaklanması için İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na bir mektupla çağrıda bulundu.

Dernek sosyal madyada yayınladığı mektupta, İnsan faaliyetleri nedeniyle, pek çok kuş türünün yok olduğunu, kalanların da neslinin tehlike altında bulunduğunu belirterek şu ifadelere yer verdi:
“Çevre kirliliği, ormanların yok edilmesi, sulak alanların azalması, kullanılan tarım ilaçları, yoğun hava trafiği, uçaklar, şehirleşme kaynaklı gece ışıklandırmaları ve gökdelenler gibi faktörler kuşların gezegenimizdeki varlığını tehdit ediyor. Tüm bunlara eklenen eğlence, kutlama, gösteriş amaçlı havai fişek ve benzeri piroteknik maddelerin (volkan, maytap, füze, çat-pat, işaret fişeği vb) patlatılması; gökyüzündeki kuşların kalp krizi geçirip ölmelerine, tüylerinin yanmasına, sağır kalmalarına, sakatlanmalarına neden olmakta ve gürültüleriyle sokak hayvanlarını ve halkı da korkutmaktadır.”

Dernek, kuşların yaşam alanı ve evi olan gökyüzüne, her yıl yüzbinlerce havai fişek gönderilmesinin vandallık olmasının yanı sıra barbarca bir kutlama anlayışı olduğunun altını çizerek şu görüşlere yer verdi:
“Ayrıca patlayan her bir fişeğin havaya saçtığı kurşun, baryum, rubidyum vd zararlı elementler, insan ve hayvan sağlığına zararlıdır.

Yılbaşı gibi bütün gezegende milyonlarca fişeğin patlatıldığı zamanlarda, gökyüzüne saçılan tonlarca kimyasal toz, hayvanlar dışında bebekleri, hastaları, yaşlıları da etkilemekte, astım, koah, kalp krizlerini tetiklemektedir.

İstanbul boğazındaki her kutlamada(!) yüzlerce martı ve sayısız diğer kuş kalbi durarak, yanarak, birbirine ya da binalara çarparak ölmektedir.

Havai fişekler, kuşların göç yolu rotalarını bozmakta, ışıkları kör olmalarına neden olmaktadır.
İstanbul Büyükşehir Belediyesinin 2012 yılı, 29 ekim kutlamalarında, birkaç saat içinde 48 bin havai fişek kullanıldığı bilgisi basında yer almıştı. O günün rakamlarıyla, 2 milyon liraya mal olan bir kibir, israf ve gerçek rakamı bilinmeyen kuş katliamı gerçekleşmiştir.

Günümüzde havai fişek kullanımı o kadar yaygınlaşmıştır ki; patlayıcı-yanıcı piroteknik maddeler olmalarına rağmen ve başka pek çok şehirde valilik ve belediyelerce yasaklanmış oldukları halde; havai fişekler; İstanbul ilçelerinde, sokak düğünlerinde, küçük-büyük işyeri açılış ve organizasyonlarında, asker uğurlamalarında, özel kutlamalarda dahi satın alınmakta ve sorumsuzca patlatılmakta; ve bu da çocukları, hastaları, yaşlıları korkutmakta; kuşlar ve sokak hayvanları içinse yaralayıcı ve ölümcül olmakta; gerçek bir terör etkisi yaratmaktadır.

Biz “insan, gezegende yaşayan diğer canlıların yaşam hakkına saygı duymalı, doğa insansız yaşar; ama insan doğasız yaşayamaz” diyenler; artık havai fişek ve benzeri patlayıcı-parlayıcı- yanıcı maddelerin kullanımının İstanbul semalarında tümüyle son bulmasını, satışının dahi yasaklanmasını talep ediyoruz.
Saygılarımızla”

Yorumunu Gönder :

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir