ŞİFA ORMANI KURULUYOR

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars / Puan:
Loading...

ORMAN Genel Müdürlüğü (OGM), Samsun’da, içerisinde şifalı bitkilerin yer alacağı ‘Şifa Ormanı’nın kurulacağını bildirdi.

OGM’den yapılan yazılı açıklamada, Amasya Orman Bölge Müdürlüğü talimatları doğrultusunda Samsun’da 30 hektarlık alana kurulacak olan ‘Şifa Ormanı’nda birçok farklı alanın bulunacağı belirtildi. Atakum Kulacadağ mevkisinde ‘Şifa Ormanı’ için teknik alt yapı çalışmalarının başladığı belirtilerek, “Doğal yapısı itibarıyla çınar, meşe, kayın gibi bitki örtüsüne sahip bir alanda yapılacak Şifa Ormanı’nın içerisinde akan bir dere de bulunuyor. İçerisinde şifalı bitkilerin sergilenecek. Dünyada modern ve ilaçlı tedavinin yanında ‘doğal tedavi yöntemleri konuşulur’ olmaya başladı. Bunlara örnek olarak fitoterapi, araoma terapiler, orman banyoları ve bunların uygulandığı doğal ormanlar var. Samsun’a kurulacak olan şifa ormanı Orta Doğu’da tek olacak” denildi.
‘ORTA DOĞU’DA BU ORMANLARA BİR ÖRNEK YOK’
‘Şifa Ormanı’na benzer ormanların İspanya, Hindistan, Japonya’da ve daha farklı örneklerinin olduğu kaydedilerek, şu ifadelere yer verildi:
“Orta Doğu’da bu ormanlara bir örnek yok. Çalışmalar sadece Samsun’a değil, tüm ülkeye hizmet etmesi için gerekli gayret gösteriliyor. Kurmak istediğimiz Şifa Ormanı’nda doğal yapısı itibarıyla çınar, meşe, kayın gibi bitki örtüsü mevcuttur. Özellikle kış ve yaz sürekli akan bir dere vardır. Şifa Ormanı ortamına çok uygun bir mekandır. Burası insanların yıllardır piknik alanı olarak kullandığı bir yerdir. Bizler teknik alt yapısını düzenleyerek burayı profesyonel bir şifa ormanı noktasına getirmeye çalışacağız. Kurmak istediğimiz Şifa Ormanı Kulacadağ mevkisindedir. Samsun’un merkezine yaklaşık 20 kilometrelik bir mesafededir. Şifalı orman bitkilerinin sergilenebileceği, doğal ortamda güzel mekanların kurulacağı teknik çalışmaları yapıyoruz.”

Yorumunu Gönder :

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir