OSCAR ÖDÜLLERİNE YENİ KURAL!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars / Puan:
Loading...

EN İYİ FİLM ÖDÜLÜNE ÇEŞİTLİLİK KURALI GELDİ
FİLMİN BAZI KRİTERLERİ KARŞILAMASI GEREKİYOR

Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, getirdikleri yeni kuralla en iyi film ödülünü alacak filmin çeşitlilik üzerine bazı kriterleri karşılaması gerektiğini duyurdu. 2025 yılında yürürlüğe girecek standartlarla 96. Oscarlarda en iyi film ödülünü, belirtilen dört standarttan en az ikisini karşılayan filmler ödüle hak kazanacak.

Duyurulan dört maddelik standartlar şöyle:

Başrol oyuncularından veya önemli yardımcı oyunculardan en az biri yeterince temsil edilmeyen bir ırksal veya etnik gruptan gelmeli. Ya da film bu toplulukların yaşadığı sorunlara işaret etmeli.

Sahne arkasındaki yönetmenler ya da teknik ekip üyeleri dezavantajlı gruplardan gelmeli. Bu grupta kadınlar, farklı ırklar, LGBTİ+ bireyler ve engelliler yer almalı.

Ücretli çıraklık, staj ve eğitime yer verilmeli.

Aynı azınlık kuralları pazarlama ve dağıtım ekiplerinde de uygulanmalı.

Akademi, geçtiğimiz günlerde yüzde 45’i kadın, yüzde 36’sı beyaz olmayan 819 yeni üyeyi bu yılki Oscar’lara oy vermeye davet etti.

Akademi bu hamlesiyle kadın üye sayısını ikiye; az temsil edilen etnik grupların sayısını ise üç katına çıkarmış oldu.

Akademi yaptığı son duyurusunda ise, sinemaya giden seyircilerin çeşitliliğini daha iyi yansıtmak için ekranda ve ekran arkasında eşit temsili teşvik etmek için” en iyi film ödülü için uygunluk koşullarını getirdiğini söyledi.

Yorumunu Gönder :

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir