Saturday, August 20, 2022
spot_img

ATİNA’YA LOZAN UYARISI

Türk ve Yunan askeri heyetleri, NATO çatısı altında dün üçüncü toplantısını yaptı. Görüşmede Akdeniz’de çatışmanın önlenmesi için gerekli tedbirler ele alındı. Görüşme öncesinde Yunanistan’ın Sakız Adası açıklarında tatbikat duyurusuna karşı Türkiye, Lozan anımsatmasıyla bu adanın gayrı askeri statüsünün ihlal edildiği uyarısında bulundu.

Oruç Reis’in Antalya’ya çekilmesinin ardından Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilk temas olan NATO karargâhındaki dünkü toplantıda da iki ülke askeri heyetleri Akdeniz’de sıcak çatışmanın önlenmesi için alınacak teknik tedbirleri görüştü. Milli Savunma Bakanlığı, bir sonraki toplantının yarın için planlandığını bildirdi.

Türkiye ve Yunanistan arasında teknik görüşmeler ve diyalog çağrılarının arasında iki ülke arasındaki “Navtex diplomasisi” de sürüyor. Önceki gün Yunanistan’ın Limni NAVTEX İstasyonu’nun Sakız Adası açıklarında tatbikat yapılacağını duyuran mesajı üzerine Türkiye, İzmir NAVTEX İstasyonu üzerinden karşı mesaj yayımladı. Türkiye’nin yayınladığı Navtex mesajında “Sakız Adası’nın1923 tarihli Lozan Barış Antlaşması ile belirlenen gayri askeri statüsünün ihlal edildiği” belirtildi. 

Denizlerde güvenli seyir için denizcilere bilgi aktarım sistemi olan NAVTEX üzerinden Lozan Barış Anlaşması’nın ihlal edildiği yönünde mesaj yayınlanması dikkat çekti. Türkiye, Yunanistan’ın Ege’deki tatbikat bildirimleri üzerine daha önce de 30 Nisan ve 15 Mayıs’ta İzmir NAVTEX İstasyonu üzerinden yayınladığı mesajlarla Yunanistan’ın, adaların Lozan Barış Antlaşması’yla belirlenen gayrı askeri statüsünü ihlal ettiğini duyurmuştu. 

 

spot_img

Haber

İlginizi Çekebilir