Saturday, August 20, 2022
spot_img

TÜRK VE YUNAN KADINLARI BARIŞ ÇAĞRISI YAPTI

Türk ve Yunan kadınları, iki ülke arasındaki artan gerilime “dur” demek üzere bir barış çağrısı yayınladı. 350 kadının yer aldığı Çağrıda “Ege’de ortak kültürü geliştirerek dayanışma ve dostlukla, barış içinde yaşamaya kararlı oldukları” vurgulandı.

Türkiye ve Yunanistan arasında artan gerginliğe dur demek için iki ülkeden kadınlar barış çağrısı yayınladı. 350 kadının ortak imzaya açtığı çağrı metni Kadın Hakları savunucusu Gülseren Onanç tarafından başlatıldı. Türkiye ve Yunan kadınları tarafından oluşturulan “Barış İnisiyatifi” içerisinde yer alan kadınlar çağrı metniyle, anlaşmazlıkların özenli bir diplomasi doğrultusunda, uluslararası hukuk ve hakkaniyet çerçevesinde çözülmesini talep eden kadınlar, Ege’de ortak kültürü geliştirerek dayanışma ve dostlukla, barış içinde yaşamaya kararlı olduklarını belirtti.

Türk ve Yunan kadınları tarafından yapılan barış çağrısında şu ifadelere yer verildi:

“Biz Türkiye ve Yunanistan’dan kadınlar, Doğu Akdeniz’de her geçen gün artan gerilimi endişe ile takip ediyoruz. Çatışmacı söylemler ile yükseltilen gerginlik, her iki tarafın da bölgede askeri varlıklarını arttırması sıcak çatışma riskini arttırıyor. Çatışma söylemleri ve olası çatışmalar sadece iki ülkenin yurttaşlarının güvenliklerini değil, aynı zamanda tüm bölgeyi de tehdit ediyor. Biz kadınlar olarak, bu tehlikeli tırmanışa “dur” diyoruz.”

spot_img

Haber

İlginizi Çekebilir