Pazar, Ocak 23, 2022

Apple’a kötü haber AB’den geldi

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, birlik ülkelerinde satılan akıllı telefon, tablet ve kulaklık gibi elektronik cihazlarda ortak şarj girişi kullanılmasını zorunlu hale getirecek bir yasal düzenleme teklif etti. Buna göre, AB ülkelerinde satılan tüm telefon, tablet ve kulaklıkların ortak bir şarj bağlantı noktasına sahip olması gerekecek. Kararın özellikle Apple’ı etkilemesi bekleniyor.

AB Komisyonu, çeşitli elektronik cihazların USB-C, Micro USB ve Lightning gibi farklı şarj girişlerini standart hale getirmeye yönelik yasa teklifi hazırladı.

Apple'a kötü haber: AB'den akıllı telefonlara tek tip şarj düzenlemesi - 2

AB ülkelerinde satılan tüm telefon, tablet ve kulaklıkların ortak bir şarj bağlantı noktasına sahip olması gerekecek. Üreticiler, elektronik cihazlara USB-C tip şarj girişi koymak zorunda olacak.

Apple'a kötü haber: AB'den akıllı telefonlara tek tip şarj düzenlemesi - 3

Ayrıca, cihazların hızlı şarj edilmesine yönelik teknolojiler de uyumlu hale getirilecek. Her yeni satın alınan cihazla birlikte yeni bir şarj aleti sağlanmayacak. Elektronik cihazların şarj aletleri ayrı biçimde satışa sunulacak.

Apple'a kötü haber: AB'den akıllı telefonlara tek tip şarj düzenlemesi - 4

Söz konusu düzenleme, akıllı telefon, tablet, dijital kamera, kulaklık, taşınabilir hoparlör, taşınabilir oyun konsolu gibi cihazları kapsayacak.

Teklif, tüketicilerin çok sayıda kablo ve şarj cihazı taşımalarını önlemeyi ve çeşitli elektronik ürünlerde tek şarj cihazı kullanabilmelerini amaçlıyor.

Apple'a kötü haber: AB'den akıllı telefonlara tek tip şarj düzenlemesi - 5

Çevreye verilen zararı ve atıkları azaltmayı da hedefleyen düzenlemenin yürürlüğe girmesi için Avrupa Parlamentosu (AP) ve AB Konseyi tarafından onaylanması gerekiyor.

Söz konusu onayların ardından 24 aylık bir geçiş süreci uygulanması ve sonrasında tek tip şarja geçilmesi bekleniyor.

Apple'a kötü haber: AB'den akıllı telefonlara tek tip şarj düzenlemesi - 6

Halihazırda çoğu Android cihaz USB-C girişi ile şarj ediliyor. Kulaklık ve diğer çeşitli aksesuarlar ile yeni dizüstü bilgisayarlar da aynı girişi kullanıyor.

Apple'a kötü haber: AB'den akıllı telefonlara tek tip şarj düzenlemesi - 7

Bu düzenlemenin özellikle Apple firmasını etkilemesi bekleniyor.

Apple'a kötü haber: AB'den akıllı telefonlara tek tip şarj düzenlemesi - 8

Apple, akıllı telefonlar, bazı tabletler ve kulaklıklarında lightning adlı farklı bir giriş kullanıyor. Firma, yeni iPad ve dizüstü bilgisayarlarında ise USB-C girişi tercih ediyor.

Apple, tek tip girişin inovasyona zarar vereceğini, elektronik atıkları artıracağını ve tüketiciyi rahatsız edeceğini iddia ediyor.

Numberone.com.tr

- Reklam -

Haber

İlginizi Çekebilir