Perşembe, Mayıs 19, 2022

Tüm dünya bu konuya tepkili: Nobel onların olmadı

Dünyanın en prestijli ve aynı zamanda en tartışmalı ödülleri olan Nobel Ödülleri, bu hafta sahiplerini buluyor. Dün tıp dalında ödülün sahipleri açıklanırken, mRNA teknolojisini kullanarak Kovid-19 aşısını geliştiren Özlem Türevi ve Uğur Şahin’e ödül verilmemesi birçok bilim insanının tepkisini çekti.

Dünya üzerinde 4.8 milyondan fazla insanın ölmesine sebep olan koronavirüs salgınına karşı Kovid-19 aşısı geliştiren Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin bu yılki Nobel Tıp Ödülü’ne layık görülememesi büyük yankı uyandırdı.

Sözcü’den Yiğit Can Kaytmaz’ın derlediği habere göre, dün düzenlenen etkinlikte ödülü David Julius ve Ardem Patapoutian kazandı. İki bilim insanının Somatosensoriyel sistem konusundaki çalışmaları dolayısıyla bu ödülü kazandığı duyuruldu. Fakat etkinlik sonrasında gerçekleşen soru-cevap kısmında Kovid-19 ile ilgili sorular da sıklıkla gündeme geldi. Bazı basın mensupları Kovid-19 aşısı ile ilgili bir değerlendirme sürecinin olup olmadığını merak ederken sosyal medyada da birçok kullanıcı Kovid-19 aşısını Pfizer ile geliştiren BioNTech’in kurucuları Özlem Türeci ve Uğur Şahin’in ödül kazanması gerektiğini söyledi.

ÇAĞDIŞI BİR ÖDÜL

Tartışmalar devam ederken salgından belki de en çok etkilenen Avrupa ülkelerinin başında gelen İtalya’dan Nobel Komitesi’ne büyük bir tepki geldi. İtalya’nın saygın profesörlerinden ve Cenova’daki San Martino Üniversite Hastanesi’nde Bulaşıcı Hastalıklar Bölüm Başkanı olan Matteo Bassetti, ödülü Türeci ve Şahin’in alması gerektiğini söyledi.

“ÖDÜLÜN NE KADAR MODASI GEÇMİŞ VE ÇAĞDIŞI OLDUĞUNU GÖSTERİYOR”

Bassetti, bu kadar kısa bir sürede Kovid-19’u tanımlayan ve aşı bulan bilim insanlarının Nobel kazandığını görmek istediğini dile getirdi. Il Giorno isimli ülkenin çok okunan gazetesine konuşan Bassetti, “Çok büyük bir hayal kırıklığı yaşadım. Son 2 yılda yaşananlar ışığında, bu ödülün mRNA teknolojisi kullanarak Kovid-19 aşısı geliştirenlere verilmemesi bu ödülün ne kadar modası geçmiş ve çağdışı olduğunu gösteriyor” dedi.

“ONLAR MİLYONLARCA İNSANIN YAŞAMINI KURTARDI”

Bassetti, Şahin ve Türeci hakkında, “Bugün onlar ve mRNA teknolojisiyle Kovid-19 aşısı geliştirenler birden fazla ödül kazanmalıydı. Çünkü onlar milyonlarca insanın yaşamını kurtardı” dedi.

İSVEÇLİLERLE DALGA GEÇTİ

Birleşmiş Milletler bünyesinde çalışmalarını sürdüren Dünya Sağlık Örgütü’nde de görev alan ve birçok üniversitede ders vermenin yanı sıra İtalya Sağlık Bakanı Roberto Speranza’nın da danışmanı olan Walter Ricciardi de Nobel Ödülleri’ni eleştirdi.

“PANDEMİYE KARŞI BİLE ÇOK SOĞUK DAVRADILAR”

Ricciardi, “Çoktan kazanılmış bir ödül. Fakat Akademi’nin kendi düzeni ve ritüelleri var. İsveçliler pandemiye karşı bile çok soğuk davrandılar” dedi.

“NOBEL JÜRİSİ MUHAFAZAKAR VE RİSKSİZ KARARLAR ALIYOR”

ABD’li bilim insanı Jason Sheltzer ise, “Bu kadar büyük bir keşfin çok büyük bir etkisi oldu. Nobel jürisi genelde daha muhafazakar ve risksiz kararlar alıyor. Fakat bu aşı teknolojisi yeni değil, yıllardır üzerinde çalışılıyor” ifadesini kullandı.

ÖDÜL TANIMININA EN ÇOK ONLAR UYUYOR

Alman basını da bu karara büyük tepki gösterdi. Stuttgarter Nachrichten gazetesi, “Birçok uzmana göre BioNTech’in kurucuları ödül almalıydı. Esasında ödülün yaratıcısı Alfred Nobel bile ödülün, ‘Geçen yıl insanlık yararına büyük katkı yapanlara verilmesi’ gerektiğini söylemişti” hatırlatmasını yaptı. Gazete, “Bu tanıma Türeci ve Şahin çiftinden daha çok uyan birileri yok. Fakat Nobel Komitesi ödülü başka bilim insanlarına verdi.” yorumunu yaptı.

“GÜNDEMDE OLMASI BİLE UTANÇ”

Die Tageszeitung ise, “Ödülün son bir yıl içinde insanlığa büyük fayda sağlamış bilim insanlarına gitmesi gerekmiyor muydu? Stokholm, bu kriteri uzun bir süredir göz ardı ediyordu fakat bu yıl mRNA aşısı gibi bir örnek vardı karşımızda. Ödülün bu yıl mRNA teknolojisine gitmemesi bu ödüllerin ne kadar eskimiş olduğunu gözler önüne seriyor. Nobel Ödülü’nün halen bu kadar gündemde olması bir utanç” yorumunu yaptı.

Numberone.com.tr

Haber

İlginizi Çekebilir