Boğaziçi’ndeki tutuklanmaların yeni ismi: Rektör Naci İnci

Boğaziçi Direnişi’nin 276’ncı, yeni eğitim öğretim döneminin ise ilk gününde Boğaziçili öğrenciler geceyi nezarethanede geçirdi. 3 öğrenci tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi, 2 öğrenci tutuklandı.

Yaşanan gözaltının sebebinin, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Naci İnci’nin tek tek protestoya katılan üniversitelilerin isimlerini Emniyet’e vermesi olduğu öğrenildi.

İnci, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki protestolarla ilgili 14 üniversite öğrencisi hakkında tehdit, hakaret, mala zarar verme, görevi yaptırmamak için direnme, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet suçlarından ihbarda bulundu.

Dilekçede, öğrencilerin, üniversite yönetiminin onur, şeref ve saygınlığını ihlal ettiğini savunan İnci, “Kayyuma geçit yok”, “Kayyuma nakka” pankartlarını belirtilen suçlara delil olarak gösterdi.

Şikayet dilekçesinde, İnci’nin makam aracının önünün kesildiği ve kendisine hakaret edildiği iddia edilirken savcılığa, öğrencileri bu suçlardan cezalandırmak için kamu davası açılması talep edildi.

CUMHURBAŞKANI NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 5 Ekim’de Beştepe’de yaptığı konuşmasında “Terörist” diyerek Boğaziçili öğrencileri hedef almıştı.

10 aydır süren Boğaziçi Direnişi’ni sık sık hedef alan Erdoğan’ı protesto etmek isteyen öğrenciler gözaltına alındı.

Polis tarafından salı günü akşam saatlerinde darp edilerek gözaltına alınan 10 öğrenciden 3’ü serbest bırakılırken 7’si geceyi nezarethanede geçirdi.

ÖĞRENCİLERDEN İLK MESAJ

Naci İnci’nin ihbarı sonrası tutuklanan öğrencilerden ilk mesajlarda geldi.

Tutuklanan öğrenci Berke Gök, “Mücadele umuttur, mücadeleye devam edeceğiz. Başka bir dünya mümkün” ifadelerini kullanırken; Caner Perit Özer ise “Size olan güvenimiz tam. Yakın zamanda görüşmek üzere” diye konuştu.

İşte o video:

Numberone.com.tr

Haber

İlginizi Çekebilir