Dünyanın konuştuğu film seti olayında flaş gelişme: Hakim karşısına çıkacak isimler belli oldu

Ünlü oyuncu Alec Baldwin‘in hem yapımcısı olduğu hem de rol aldığı Rust isimli filmin setindeki trajik kazanın ve bu kaza sonrası görüntü yönetmeninin ölümünün yankıları sürüyor.

Geçtiğimiz haftalarda yaşanan ve hala dünya kamuoyunun en çok konuştuğu konu olmaya devam eden olay ile ilgili flaş bir gelişme yaşandı.

Bu tip davalarda uzmanlaşmış bir avukat olan Michael L. Mandell, olay ile ilgili dava açılmasına kesin gözüyle bakıldığının altını çizdi ve hakim karşısına çıkması muhtemel isimleri açıkladı.

Ülke basınına konuşan Mandell davanın prodüksiyon şirketi, Alec Baldwin ve Rust’un diğer yapımcılarını hedef alacağını belirtti ve Baldwin’in yapımcılardan biri olmasının onun yargılanma ihtimalini artırabileceğinin altını çizdi.

Mandell, davanın iş güvenliğini baz alacağına kesin gözüyle bakıldığını bu nedenle filmin yapımcılarına karşı açılamasının beklendiğini de sözlerine ekledi.

AVUKATLARI DEVREDE

AVUKATLARI DEVREDE 

Geçtiğimiz günlerde ABD basını çok konuşulacak yeni bilgilere ulaştı. Deadline soruşturmanın merkezindeki isimleri açıkladı.

Söz konusu habere göre, silahı Baldwin’e veren yardımcı yönetmen David Halls ve filmin silah uzmanı Hannah Gutierrez Reed davanın baş aktörleri konumunda.

Deadline bu iki ismin avukat tuttuklarını, Gutierrez’in ABD eski Başsavcısı Jason Bowles tarafından temsil edildiğini, Halls’ın avukatlığını ise eski Bölge Savcısı Lisa Torraco‘nun üstlendiğini sayfalarına taşıdı. Bu hamle savcılığın bu iki ismi suçlamaya hazırlandığı şeklinde yorumlandı.

POLİSTEN BALDWİNE KONUŞMA EMRİ

POLİSTEN BALDWİN’E ‘KONUŞMA’ EMRİ 

Dün konu ile ilgili ilk defa kameralar önüne geçen Alec Baldwin çok konuşulacak bir detayı paylaşmıştı. Dava hakkında sorulara cevap vermeyen Baldwin, bunun nedeni olarak polislerin kendisine verdiği ‘konuşma’ emrini göstermişti.

KORKUNÇ İTİRAF

KORKUNÇ İTİRAF! 

2019’da yine sette yaşanan bir silah kazası nedeniyle işini kaybeden Halls’in itirafları da gün yüzüne çıktı. Fox News’ın elde ettiği tutanaklara dayandırdığı haberine göre, Halls detektiflere olayda bir güvenlik açığı olduğu itirafında bulunuyor.

SOĞUK SİLAH ANONSUNDAN SONRA YEMEK MOLASI

Silahın içinde mermi bulunmadığı konusunda oyuncuları ve ekibi uyarmak için kullanılan ‘Soğuk silah’ terimini kullandığını da itiraf eden Halls, daha sonra öğlen yemeği molası verildiğini belirtti.

Söz konusu trajedinin yemek molasından sonra gerçekleştiğini beliten yardımcı yönetmen ‘gerekli kontrolleri yapmalıydım’ ifadesini kullandı ve olayda bir kasıt olmadığının altını çizdi.

Mahkeme kayıtlarına göre, Alec Baldwin, silahı kendisine yardımcı yönetmenin verdiğini ve “güvenli” olduğunu söylediğini belirtti. Yardımcı yönetmen ise ifadesinde, silahın içinde “gerçek mermi” olduğunu bilmediğini söyledi.

Henüz kimsenin suçlanmadığı davanın seyri hakkında ipuçları veren Savcı, ‘suçlamalar masada’ sözleri ile olay ile ilgili bir veya birden fazla kişinin hakim karşısına çıkabileceğinin sinyalini vermişti.

Kamuoyundan gelen baskılar sonucu böyle bir açıklama yapan savcı detaya girmekten kaçındı. Ancak savcının açıklamaları ile günlerdir iddia boyutunda olan olay resmiyet kazandı.

Savcı, sette ‘muazzam miktarda mermi’ bulunduğunu ve bu mühimmatın niteliğine ilişkin soruşturma yapılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

SAATLER ÖNCE ATIŞ TALİMİ YAPMIŞLAR

SAATLER ÖNCE ATIŞ TALİMİ YAPMIŞLAR! 

63 yaşındaki aktörün yanlışlıkla Hutchins’i öldürmesine neden olan silahın, olaydan birkaç saat önce ekip üyeleri atış talimi için kullanıldığı da gelen bilgiler arasında.

YEMİNLİ İFADE ORTAYA ÇIKTI

YEMİNLİ İFADE ORTAYA ÇIKTI 

Kazaya sahne olan Rust filminin kameramanlarından Reid Russell‘ın olayı soruşturan dedektiflere verdiği ifadede Baldwin, söz konusu silahı kameraya doğrultarak prova yapıyordu.

Russell’ın ifadesinde bundan kısa bir süre sonra silah sesinin duyulduğu bilgisi yer aldı. Kameraman Hutchins’in bir süre bacaklarını hissetmemeye başladığını söylediğini belirtti.

Yeminli ifade ile ayrıca, çekim gününde sette bir kargaşa olduğunu ve kamera ekibinin birkaç üyesinin ödeme ve konaklama konusunda bir anlaşmazlık yüzünden prodüksiyonu terk ettiğini de ortaya çıkardı.

ifadeye göre, “Reid, kamera ekibinin ödeme ve barınma ile ilgili sorunlar yaşadığını belirtti” ifadeleri yer aldı. Kameraman Russel’ın altı kişinin ayrıldığını söylediğini de sözlerine ekledi.

Rust’ın baş elektrikçisi Serge Svetnoy, ise yaptığı bir Facebook gönderisinde, Hutchins ölürken kollarını tuttuğunu ve ölümünden ‘ihmal ve profesyonelliksizliği’ sorumlu tuttuğunu söyledi.

Prova sırasında Baldwin, silahı ateşledi ve Halyna Hutchins’i göğsünden vurdu. Onun tam arkasında duran yönetmen Joel Souza da omuzundan yaralandı. Olaydan hemen sonra yapılan 911 aramasının kaydı ortaya çıktı.

911 aramasını yapan filmin senaryo danışmanı Mamie Mitchell’e hatta beklemesi söyleniyor. Mitchell’in ise o sırada “Yardımcı yönetmen bana bağırdı ve öğlen yemeğinde revizeleri sordu. Gördünüz mü? Silahları kontrol etmeliydi.” sözlerini sarf ettiği kayıtta net olarak duyuluyor.

Olay ile ilgili soruşturma sürüyor. Öte yandan, Baldwin’in kanlı kıyafetinin söz konusu silahla delil olarak alındığı belirtildi.

Numberone.com.tr

Haber

İlginizi Çekebilir