Bitcoin’in en büyük sırrı çözülüyor! Satoshi Nakamoto’nun kim olduğu ortaya çıkıyor

Sadece 13 yıl içinde dünyadaki en değerli para birimlerinden biri haline gelen Bitcoin’i kimin ve ne sebeple geliştirdiği hep merak edildi. Bu konuda çok sayıda spekülasyon yapıldı. ABD’de görülen oldukça sıradan bir dava çağımızın en büyük sırlarından birinin ortaya çıkmasını sağlayacak gibi görünüyor.

ABD’nin Florida eyaletinde bir süredir devam eden ve ilk bakışta oldukça sıradan ve sıkıcı görünen bir dava var. Davanın tarafları ölmüş bir adamın ailesi ile eski ortağı, amacı ise ölüm nedeniyle biten ortaklığa ait varlıkların kimin olacağını belirlemek. Ancak bu fazlasıyla sıradan görünen dava, çağımızın en büyük sırlarından birinin çözülmesini sağlayabilir.

Davaya konu olan varlıklar bugünkü değeri 64 milyar Dolar civarında olan 1 milyon bitcoinlik bir hesap. Hesabın sahibi ise Bitcoin’in Satoshi Nakamoto takma adıyla tanınan yaratıcısından başkası değil.

Davayı açan aile, ölen kişi ile eski ortağının bir araya gelerek Bitcoin’i yarattığını, dolayısıyla Satoshi Nakamoto karakterinin yarısının da ölen babaları olduğunu öne sürüyor. Bunun sonucunda da aile, Nakamoto’nun varlığının yarısı üzerinde hak iddia ediyor.

Satoshi Nakamoto’nun kimliği, günümüzde finans dünyasının en büyük sırlarından biri. Nakamoto tek bir kişi mi yoksa birkaç kişiden oluşan bir grup mu? Ve daha da önemlisi bu kişi ya da kişiler milyarlarca dolar değerindeki bu servetin neden bir kuruşuna bile dokunmadı? Bu soruların cevapları hem Florida’da görülen davanın temelini hem de Bitcoin’le ilgili tartışmaların zeminini oluşturuyor.

BITCOIN’İ KİM, NEDEN YARATTI?

Bugün Bitcoin, trilyonlarca dolar değerinde bir piyasa haline gelmiş durumda. Bazı hükümetler bu kripto para biriminin piyasalarını düzenleyebilmek için adımlar atarken, bazı ülkeler Bitcoin’i resmi para birimi kabul ettiklerini duyuruyor. Bazıları Bitcoin’in arka planında çalışan teknolojinin, küresel finans sisteminin kurallarının baştan yazılması anlamına geldiğini söylüyor. Ne var ki, Bitcoin’in kim tarafından ve neden yaratıldığıyla ilgili sorulara halen yanıt bulunabilmiş değil.

Durum böyle olunca dünyanın en büyük kişisel servetlerinden birini kimin yöneteceği konusu da çok büyük bir mesele haline geliyor. Dolayısıyla Florida’daki davanın jürisini oldukça zor günler bekliyor.

Wall Street Journal’ın aktardığına göre, davayı açan taraf merhum David Kleiman’ın ailesi, davalı ise Londra’da yaşayan 51 yaşındaki Avustralyalı yazılımcı Craig wright.

Wright, Bitcoin’i yakından takip edenlerin pek yabancı olmadığı bir isim. 2016 yılından bu yana Bitcoin’in yaratıcısı olduğunu her fırsatta dile getiren Wright’ın bu iddiasının Bitcoin topluluğu tarafından kabul edildiğini söylemek güç.

Kleiman’ın ailesi ise iki ortağın Bitcoin’in yaratımı ve madenciliği üzerinde birlikte çalıştığını, dolayısıyla yarım milyon Bitcoin’in kendilerine kalması gerektiğini savunuyor.

WRIGHT İDDİA ETTİ, SONRA İDDİASINI GERİ ÇEKTİ

Mayıs 2016’da Wright, Bitcoin’in yaratıcısı olduğunu ilan etti. Bitcoin’in erken dönem yatırımcılarından birçoğuyla toplantılar yapan Wright, üç medya kuruluşuna özel röportajlar verdi, bir internet sitesini kendi yazdığı kriptografi ve Bitcoin’le alakalı makalelerle doldurdu.

Üç gün sonra eleştiriler karşısında geri adım atan Wright, Bitcoin’in yaratıcısı olduğu iddiasını geri çekti. İnternet sitesindeki tüm makaleleri kaldırdı an Wright onun yerine dört paragraflık bir özür mesajı yayımladı. Mesajda, “Kırıldım. Cesaretim yok. Yapamam” diyordu. Ancak ilerleyen zamanda Bitcoin’in yaratıcısı olduğu yönündeki ısrarlarını yeniledi

BUNU YAPMIŞ OLABİLİRLER Mİ?

Wright’ın ya da Kleiman’ın Bitcoin’i yaratmak için gerekli bilgiye sahip olup olmadığı konusu da oldukça şüpheli.

Wright’ı en sert dille eleştiren Bitcoin yatırımcılarından biri olan Arthur Van Pelt, “Wright’ın insanları kandırıp dolandırdığını ve güven oyunu oynadığını” belirterek “Ortada hiçbir şekilde hakiki, bağımsız ve güvenilir bir kanıt bulunmuyor” dedi.

Ancak Kleiman’ın hesaplama konusundaki uzmanlığının kapsamlı olduğu da söyleniyor. Ava Labs’in kurucusu Emin Gün Sirer, Kleiman’ın Bitcoin’i yaratmış olabileceğini ancak emin olunabilecek kadar çok bilgi olmadığını söyledi. Sirer, “Bu açık bir soru” ifadesini kullandı.

The Wall Street Journal’da yayımlanan “Bitcoin Creator Satoshi Nakamoto Could Be Unmasked at Florida Trial” başlıkı haberden derlenmiştir. Fotoğraflar: Alamy, www.davekleiman.com

Haber

İlginizi Çekebilir