Avrupa’da 4. dalga’ya karşı hangi önlemler alınıyor?

Koronavirüsün neden olduğu Kovid-19 hastalığı Avrupa’da yeniden hızla yayılıyor. Birçok ülke hastalığa karşı yeni önlemler uygulamaya başladı.

Almanya‘da günlük vaka sayısı 65 bin 371’e ulaşarak rekor kırdı. Başbakan Angela Merkel, “Dördüncü dalga tüm gücüyle bizi vuruyor” dedi.

Hastanelerin hızla dolduğunu belirten Merkel, üçüncü doz aşı sürecinin hızlandırılması gerektiğini söyledi ve henüz aşı olmamış kişilere hemen aşı olmaları çağrısı yaptı.

Son 24 saatte Kovid-19 sonucu 294 kişinin hayatını kaybettiği Almanya’nin birçok bölgesinde kafe, restoran, bar, kuaför ve spor salonlarına sadece aşılı kişiler girebiliyor.

Almanya Parlamentosu’nun alt kanadı Bundestag, yeni Kovid-19 önlemlerini onayladı.

Parlamento’nun üst kanadı Bundesrat’ın da onayı halinde, sadece aşılı veya test yaptırmış kişiler, toplu taşıma araçlarını kullanabilecek ve işyerlerine girebilecek.

Ancak Bundesrat’ın henüz yeni önlemlere onay verip vermeyeceği netleşmedi.

Belçika, sokağa çıkma yasağı getirmemek için sosyal mesafe uygulaması başlattı. Cumartesi gününden itibaren ofis çalışanları haftada en az dört gün evden çalışacak.

Ülkede tiyatro, sinema ve müze girişleri için Güvenli Kovid-19 Bileti uygulaması başladı. 10 yaşından büyük herkes maske takmak zorunda olacak. Nisan ayından itibaren de üçüncü doz aşı uygulaması başlayacak.

Belçika Başbakanı Alexander De Croo, “Bütün alarm sinyalleri çalıyor” dedi.

  • Belçika, 10 yaşından büyük herkese maske zorunluluğu getirdi. 5-11 yaş arası çocuklar aşılanacak.

Avusturya‘da Pazartesi günü yaklaşık 2 milyon aşısız kişiye sokağa çıkma yasağı getirildi. Vaka sayıları ise Çarşamba günü 14 bin 416 ile rekor kırdı.

Ülkede 100 bin kişiden 971’i Covid’e yakalanmış durumda. Aşısız kişilere uygulanan sokağa çıkma yasağının yanı sıra daha sıkı önlemler de düşünülüyor.

  • Rekor Kovid-19 vakası görülen Avusturya’da aşısızlara sokağa çıkma kısıtlaması getirildi.

Hollanda‘da kısmi sokağa çıkma sınırlaması başlatıldı.

  • Hollanda’da rekor Kovid-19 vakaları nedeniyle kesmi kapanma kararı: Futbol maçları da seyircisiz oynanacak.

İsveç‘te 1 Aralık’tan itibaren ilk kez, iç mekanda gerçekleşecek ve 100’den fazla kişinin katılacağı etkinlikler için aşı sertifikası zorunluluğu getirildi.

İsveç Sağlık ve Sosyal İşler Bakanı Lena Hallengren, yeni kuralların zor olacağını ancak ülkesinin dünyayla birlikte hareket etmesi gerektiğini söyledi. Hallengren, “Aşısız insanlar sanki hiçbir şey olmamış gibi hayatlarına devam edemez. Ülke için yapabilecekleri en önemli şey aşı olmak” dedi.

Çek Cumhuriyeti Başbakanı Andrej Babis, henüz aşı olmamış ve Covid-19 geçirdiğini kanıtlayamayanların Pazartesi gününden kamusal alanlarda yapılacak etkinliklere katılamayacağını duyurdu.

Slovakya‘da Çarşamba günü 8 bin 342 vaka tespit edildi ve benzer önlemler başlatıldı. İş yerleri ve dükkanlar sadece aşılı çalışanlara veya Covid-19 hastalığını geçirenlere açık olacak.

Fransa da yeni Covid dalgasıyla karşı karşıya. Ülkede Çarşamba günü vaka sayısı 20 bini aştı. Ancak ülkede şimdilik aşı sertifikası önlemi düşünülmüyor.

Austrian police officers check a man's identity and vaccination certificate during a control in Voesendorf, district Moedling, Austria, on November 16, 2021

AŞILANMA ORANLARI

Avrupa Birliği’nde (AB) en düşük aşılanma oranına sahip ülke, yüzde 44’le Slovakya.

Bu oran Çek Cumhuriyeti’nde yüzde 58, Avusturya’da yüzde 65 ve Almanya’da ise yüzde 68.

Numberone.com.tr

19.11.2021/16:59

Haber

İlginizi Çekebilir

https://gdetr.hit.gemius.pl/lshitredir/id=nFDgxIg39z04pJ3BaDqC1pRMPxLudruTz4I1XNvJb9v.E7/fastid=dygtetbdsrvesacqjgexzeyxexmi/stparam=wggqnkksqw/nc=0/gdpr=0/gdpr_consent=/url=https://www.casper.com.tr/?utm_medium=Radio&utm_source=Number-One-Sundu&utm_cam=Radio