Apple’da döviz kuru şoku: Satışlar durdu

Dövizde yaşanan şok patlamalar sonrası dolar kuru 13 liranın üzerine çıktı, bir çok firmada sıkıntı yaşamaya başladı. Pelit Çikolata‘dan yapılan açıklamada, “toptan satış siparişlerini almayı durdurduk.” denilirken, bir şok haber de Apple Türkiye‘den geldi. Apple’ın internet sitesi üzerinden iPhone siparişi vermeye çalışanlar, “Şu anda mevcut değil” uyarısıyla karşılaştı. Bu durum aynı zamanda iPhone’nun bir çok modellerine büyük zam anlamına geliyor.

YURT DIŞINDAN iPhone GETİRMEK ARTIK DAHA PAHALI

İşte o ayrıntılar…

Türkiye ekonomisinde son dönemde yaşanan dolar kurundaki hızlı yükseliş, Apple’ın iPhone fiyatlarında da bir ilkin yaşanmasına neden oldu. Yılbaşından bu yana yüzde 80’lik yükseliş yaşayan ve en son 13 TL’ye fırlayan dolar kurunun etkisiyle artık yurtdışından iPhone getirmek Türkiye’dekinden daha pahalı hale geldi.

Dolar kuru baskısını en çok hisseden sektörlerden olan teknoloji pazarında yeni zamların habercisi olan bu geçici durumla, Apple’ın iPhone ve Mac ürünleri başta olmak üzere pek çok ürünü, şu anda Türkiye’de ABD’den bile daha ucuza satılıyor. Apple’ın Türkiye’deki tavsiye edilen fiyatları 10 bin 999 TL ile 22 bin 999 TL arasında değişen iPhone 13 modellerinin ABD’deki satış fiyatları 699 dolar ile 1599 dolar arasında değişiyor.

Habertürk’ten Necdet Çalışkan’ın haberine göre, dolar kuru ve IMEI kayıt harcı ücreti de dahil edildiğinde Türkiye ile ABD arasındaki maliyet farkları daha önceki dönemlerde yüzde 20 ile yüzde 35 arasında değişiyordu.

FİYAT GÜNCELLEMESİ BEKLENİYOR

Diğer bir deyişle, son yıllarda zam üstüne zam yapılan yurtdışından yolcu beraberinde getirilen telefonlardan alınan IMEI kayıt ücretine karşın (bu yıl için 2006 TL), yurtdışından iPhone getirmek, Türkiye’deki resmi satış fiyatlarına göre yüzde 20 ile yüzde 35 arasında daha ucuza geliyordu.

Fakat dolar kuru 13 TL seviyesine çıkınca, yurtdışından iPhone alıp, Türkiye’de kayıt altına alınarak kullanmak, söz konusu telefonu Türkiye’den almaktan yüzde 17’ye varan oranda daha pahalıya mal oluyor.

Sonuç olarak, kurdaki yükseliş öyle bir seviyeye ulaştı ki; yüzde 50’lik ÖTV, yüzde 18’lik KDV, yüzde 10’luk TRT bandrolü ve yüzde 1’lik Kültür ve Turizm Bakanlığı Kesintisi ve satıcının kâr marjı da dahil edilince oluşan Türkiye perakende satış fiyatı bile içerdiği bu kadar vergi kalemine karşın, yurtdışı fiyatından daha ucuz kaldı. Kur nedeniyle baskı yaşayan Apple’ın iPhone başta olmak üzere Türkiye’deki satışa sunduğu ürünlerin fiyatlarını da yakın zamanda yukarı yönlü olarak güncellemesi bekleniyor.

APPLE SATIŞLARI DURDURDU

Ve beklenen oldu… 13 TL’ye fırlayan dolar kuru üzerine Apple Türkiye, iPhone satışlarını geçici olarak durdurdu. Apple’ın internet sitesi üzerinden iPhone siparişi vermeye çalışanlar, “Şu anda mevcut değil” uyarısı ile karşılaşıyor. Apple’ın iPhone 13 modelleri başta olmak üzere iPhone ve diğer ürünlerinin fiyatını artırması bekleniyor.

PELİT ÇİKOLATA DA DURDURMUŞTU

Pelit Çikolata’nın da satışları durdurduğu yönünde ididalar gelmişti. Bununla ilgili bir açıklama yapan Pelit Çikolata Satış Müdürü Metin Ayan, daha önce yapılan açıklamanın yanlış anlaşılmaya sebep olduğunu belirterek, “Bu durum sadece endüstriyel kanalda, toptan satış siparişlerini almayı durdurduk. Çünkü maliyet belirleyemiyoruz. Yeni fiyatları listeleyip yarın tekrar satışa çıkacağız” demişti.

Numberone.com.tr

24.11.2021/11:50

Haber

İlginizi Çekebilir