Barbados Cumhuriyet, Rihanna kahraman oldu

Güney Karayipler’deki ada ülkesi Barbados, düzenlenen bir törenle, Büyük Britanya Kraliçesi 2. Elizabeth’i devlet başkanı statüsünden çıkararak ‘dünyanın en yeni Cumhuriyeti’ oldu. Barbados’un başkenti Bridgetown’da düzenlenen törende 2. Elizabeth’in büyük oğlu, Veliaht Prens Charles da hazır bulunurken, Britanya Kraliçesi’ni temsil eden kraliyet bayrağı indirildi.

VALİ DEVLET BAŞKANI OLDU

Genel Vali Dame Sandra Mason, ilk Barbados Devlet Başkanı olarak yemin edip görevine başladı. 2018’den beri adanın genel valisi olan 72 yaşındaki kadın lider, geçen ay parlamentoda yapılan oylamayla seçilmiş başkan olarak belirlenmişti. Kendisini ‘Barbados dostu’ olarak tanımlayan Prens Charles, yaptığı konuşmada iki ülke ilişkilerinin anayasal değişime karşın devam edeceğini söyledi.

RİHANNA’YA ULUSAL KAHRAMAN ÖDÜLÜ

Törenin konukları arasında en dikkat çekici isim, Barbadoslu ünlü şarkıcı Robyn, Rihanna Fenty oldu. Dünyanın pek çok yerinde insanlar Barbados’u Rihanna’nın memleketi olarak bilirken, törende Rihanna’ya ulusal kahraman nişanı verildi. Barbados’un kadın Başbakanı Mia Mottley, süper yıldızın ‘Barbados Ulusal Kahramanı’ unvanına layık görüldüğünü açıklarken, ünlü şarkısına atıfla “Elmas gibi parlamaya ve çalışmalarınla, eylemlerinle ulusunu onurlandırmaya devam et” ifadesini kullandı.

Numberone.com.tr

01.12.2021/15:57

Haber

İlginizi Çekebilir