Çevre aktivisti Leonardo DiCaprio’ya ‘iki yüzlülük’ damgası

Çevre aktivisti dünyaca ünlü oyuncu Leonardo DiCaprio, bir yardım etkinliğine ev sahipliği yapmak için sadece bir gün içinde Miami’den New York’a ve ardından da yeniden Miami’ye geri dönerek karbon ayak izini genişletti. DiCaprio’nun bu hareketi sert eleştirilere neden oldu.

Geçen ay İskoçya’daki COP26 İklim Zirvesi’ne de katılan Oscar ödüllü oyuncu, her zaman iklim değişikliğini engellemek için yaptıklarıyla ön plana çıkarken bu defa eleştiri topladı.

DiCaprio, bu hafta dünyaca ünlü Miami Beach’te Art Basel’in keyfini çıkarıyor. Salı günü, üst düzey sanat eserlerini izlediği ve daha sonra uzun zamandır arkadaşı olan galerici Helly Nahmad ile parti yaptığı belirtiliyor.

Çarşamba günü, oyuncu Sean Penn ile Soho Beach House’da biletlerin çift başına 25.000 dolara kadar çıktığı bir etkinliğe de katıldı. Etkinlik, Sean Penn tarafından kurulan kar amacı gütmeyen hayır kurumu CORE ve Latin Amerika’daki Kovid-19 programlarına fayda sağlamak için gerçekleşti.

Ancak DiCaprio’nun aynı gün içerisinde New York ve Miami arasında gidiş-geliş yapması kimi zaman uçaktan bağlanmasına neden oldu. Buna rağmen pek çok katılımcının ifadesine göre DiCaprio, etkinlikte para toplamak için elinden gelenin en iyisini yaptı ve CORE için 500.000 doların üzerinde para toplanmasına yardımcı oldu.

ÇEVRE AKTİVİSİTİ, ANCAK ÖZEL JETLERLE SEYAHAT EDİYOR

Yıldız, hayır kurumu için çok para toplasa da bazı misafirler tarafından özel seyahatlerinin gerekliliği sorgulandı.

“TÜM İNSANLIK ADINA, DÜNYANIN YERLİ HALKLARI ADINA”

DiCaprio, iklim değişikliği ve karbon emisyonlarıyla mücadeleyi kişisel görevi haline getiren bir isim. Oyuncu 2016’da En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını eve götürdüğünde, kabul konuşmasında bu konuda şu sözlere yer vermişti:

“İklim değişikliği gerçek, şu anda oluyor. Tüm türümüzün karşı karşıya olduğu en önemli tehdit bu ve birlikte çalışmamız ve ertelemeyi bırakmamız gerekiyor. Büyük kirleticiler adına değil, tüm insanlık adına, dünyanın yerli halkları adına konuşan, dünyanın her yerindeki milyarlarca yoksul insan için konuşan dünya çapındaki liderleri desteklememiz gerekiyor.”

“LİDERLER DÜNYA SİZİ İZLİYOR”

Ekim ayının sonundaki COP26 arifesinde ise ünlü oyuncu şu tweet’i atmıştı:

“İklim krizi burada. #COP26, insanları ve gezegeni korumak için bir dönüm noktası olmalı. Liderler, dünya sizi izliyor. Kaybedecek zaman yok. #Şimdi Harekete Geç.”

“KARBONSUZ VATANDAŞIM” DEDİ, İKİYÜZLÜLÜKLE DAMGALANDI

DiCaprio, yıllardır “karbonsuz bir vatandaş” olduğunu iddia etse de, eleştirmenleri, onun dünyayı dolaşmak için özel jetleri yaygın olarak kullandığına dikkat çekti.

2014’te, Brezilya’daki Dünya Kupası’nı izlemek için bir BAE petrol kralına ait dünyanın en büyük beşinci yatını kiraladığı bildirildi. Bir çevre ödülünü kabul etmek için Cannes, Fransa’dan New York’a özel bir jet aldığını ve ardından hemen New York’tan Fransa’ya başka bir jetle geri uçtuğu açıklandıktan sonra 2016’da “ikiyüzlü” olarak damgalandı.

Ancak bu defa DiCaprio’nun bir temsilcisi jet gidiş-dönüş yolculuğu hakkında yorum yapmayı reddederken, içeridekiler aktörün son zamanlarda karbon ayak izini azaltmak için özel jetler yerine ticari, tarifeli jetlerle daha sık seyahat ettiğini söyledi.

Numberone.com.tr

05.12.2021-12:08

Haber

İlginizi Çekebilir

https://gdetr.hit.gemius.pl/lshitredir/id=nFDgxIg39z04pJ3BaDqC1pRMPxLudruTz4I1XNvJb9v.E7/fastid=dygtetbdsrvesacqjgexzeyxexmi/stparam=wggqnkksqw/nc=0/gdpr=0/gdpr_consent=/url=https://www.casper.com.tr/?utm_medium=Radio&utm_source=Number-One-Sundu&utm_cam=Radio