Türkiye, Milliyet gazetesinin bu sayısını konuşuyor!

Türkiye, haftalardır yüksek bir ivme içinde olan döviz kurlarını ve ekonominin durumunu konuşuyor. Amerikan dolarının tarihi bir rekorla 15 lirayı bulduğu ülkede Euro, geçtiğimiz saatlerde 16,30 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Halk da ülkedeki enflasyona tepkilerini sosyal medya üzerinden göstermeye devam ediyor.

İlk olarak geçen haftalarda Gelecek Partisi Başkanı Ahmet Davutoğlu tarafından yapılan bir paylaşım, yaşanan duruma karşı en sık yapılan paylaşımlardan biri haline geldi.

Davutoğlu, son dönemde döviz kurundaki yükseliş üzerinden iktidarın ‘yeni ekonomi politikasını’ eleştirmişti.

Ahmet Davutoğlu, Milliyet gazetesinin 1970 yılındaki “1 dolar 15 lira oldu” manşetini paylaşarak, iktidara tepki göstermişti.

Davutoğlu’nun o paylaşımı şu şekildeydi:

“50 yıl sonra, hem de paradan altı 0 attıktan sonra yine Dolar’ın 15 TL olacağı günlerin korkusuyla yaşatıyorsunuz milleti! Parayı pul, çalışanı köle yapan modelinizi de alıp gidin!”

Gazeteci Ali Naci Karacan tarafından kurulan Milliyet gazetesinin 10 Ağustos 1970 günü yayınlanan sayısında, “Paramız Devalüe Edildi – 1 Dolar 15 Lira Oldu” manşeti atılmıştı.

Milliyet gazetesi 10 Ağustos Pazartesi 1970 yılı sayısı şu şekilde:

1 dolar 15 lira oldu - uludağ sözlük

Türk Lirası, bu yıl Amerikan Doları karşısında yüzde 30’dan fazla değer kaybetti.

Numberone.com.tr

13.12.2021/15:00

Haber

İlginizi Çekebilir

https://gdetr.hit.gemius.pl/lshitredir/id=nFDgxIg39z04pJ3BaDqC1pRMPxLudruTz4I1XNvJb9v.E7/fastid=dygtetbdsrvesacqjgexzeyxexmi/stparam=wggqnkksqw/nc=0/gdpr=0/gdpr_consent=/url=https://www.casper.com.tr/?utm_medium=Radio&utm_source=Number-One-Sundu&utm_cam=Radio