FIFA ve UEFA, Ukrayna’yı işgali nedeniyle Rusya nın futbol turnuvalarına katılımını askıya aldı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 2018 Dünya Kupası final karşılaşması öncesi kupaya dokunurken Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 2018 Dünya Kupası final karşılaşması öncesi kupaya dokunurken

Futbol camiası Ukrayna’yı işgal eden Rusya’yı dışlamak üzere harekete geçti. Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) ve Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) Rus milli takımlarının ve kulüplerinin Ukrayna’yı işgali sebebiyle bütün uluslararası futbol turnuvalarına katılımını askıya aldı.

FIFA Konseyi ve UEFA İcra Kurulu, kararın ikinci bir duyuruya kadar geçerli olacağını belirterek birlik mesajı verdi ve Ukrayna’daki savaştan etkilenenlerle tam dayanışma içinde olduklarını vurguladı.

İki futbol kurumunun ortak açıklamasında “Futbolun insanlar arasında yeniden birlik ve barış noktası olabilmesi için her iki başkan da Ukrayna’daki durumun büyük ölçüde ve hızla düzelmesini umuyor” denildi.

UEFA ayrıca Rus enerji devi Gazprom’la olan sponsorluk anlaşmasını da iptal etti.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi çağrıda bulunmuştu

Karar sonucu Rusya bu yıl sonunda Katar’da düzenlenecek FIFA Dünya Kupası için eleme maçlarından da men edilmiş oldu. Polonya daha önce işgali gerekçe göstererek Rusya ile 24 Mart’ta oynayacağı karşılaşmaya çıkmayacağını açıklamıştı.

FIFA ve UEFA’yı harekete geçiren Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC) çağrısı oldu. IOC Rus ve Belaruslu sporcuları ve yetkilileri uluslararası organizasyonlara davet etmemeleri ya da katılımlarına izin vermemeleri çağrısında bulunmuştu.

Rus tenisçi Medvedev’in durumu merak ediliyor

Ancak IOC’nin bu çağrısı sonrası Ulusal Hokey Ligi’nde (NHL) mücadele eden Rus oyuncuları ve ayrıca Profesyonel Tenisçiler Birliği’nin (ATP) ve Dünya Tenis Birliği’nin (WTA) düzenlediği turnuvalardaki sporcuların durumuna ilişkin belirsizlik sürüyor.

Bu konuda gösterilen örneklerden biri teniste erkeklerde dünyanın bir numaralı tenisçisi Novak Djokovic’i toplam puanda geçerek ATP sıralamasında bir numaraya yükselen Rus tenisçi Daniil Medvedev’in durumu.

Sırp tenisçi Dubai’de oynanmakta olan turnuvanın çeyrek final maçını kaybetmesi üzerine zirveden düştü. Djokovic’in 361 haftadır bulunduğu zirveden inmesiyle Rus tenisçi ATP sıralamasında bir numaraya yerleşen 27’inci tenisçi oldu.

26 yaşındaki Medvedev zirveye yerleşmesiyle ilgili yaptığı sosyal medya paylaşımında önünde uzun bir yol bulunduğunu ve önümüzdeki yılları sabırsızlıkla beklediğini ifade etti.

 

Numberone.com.tr

Haber

İlginizi Çekebilir

https://gdetr.hit.gemius.pl/lshitredir/id=nFDgxIg39z04pJ3BaDqC1pRMPxLudruTz4I1XNvJb9v.E7/fastid=dygtetbdsrvesacqjgexzeyxexmi/stparam=wggqnkksqw/nc=0/gdpr=0/gdpr_consent=/url=https://www.casper.com.tr/?utm_medium=Radio&utm_source=Number-One-Sundu&utm_cam=Radio