Ukrayna-Rusya savaşı sürüyor. Selçuk Bayraktar

Rusya-Ukrayna savaşı 13. gününde sürerken Ukrayna’nın en büyük kozlarından biri Türkiye’den ithal ettikleri İHA ve SİHA’lar. Türkiye’de İHA ve SİHA’ların mucitlerinden Selçuk Bayraktar yerli silahlar hakkında konuştu. Bayraktar, “Bayraktar’ın son dönemlerde çok sık basında yer aldığını ve Ukrayna’da devam eden mücadeleden dolayı Bayraktar ile ilgili her gün onlarca haber yayımlandığını söyledi. Bayraktar, İHA ve SİHA’ların dünyanın gündeminde olduğu söyledi.

Ukrayna-Rusya savaşı sürüyor. Selçuk Bayraktar, İHA ve SİHA'lar hakkında konuştu

T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, Bursa Teknik Üniversitesi öğrencileriyle buluştu. Geçmişten günümüze öğrencilerle insansız hava araçlarının yolcuğunu anlatan Bayraktar, öğrencilere tavsiyelerde de bulundu. Türkiye’nin insansız hava aracının öyküsünü anlatan Bayraktar, Türkiye’de insansız hava aracının ismi Heron’du. Dünyada şu an devlet liderleri insansız hava aracı yerine ‘Şurada Bayraktar uçuyor’ diyorlar. Ülke ismi vermeyeceğim. İnsansız hava aracı demiyorlar, ‘Bayraktar’ diyorlar” dedi.

“5 senede baktığımızda dünyanın kendi sınıfında en gelişmiş insansız hava araçlarını yaptık. Dünyada, Türkiye 16 senede geneli düşünüldüğünde kendi alanında 3 ülke arasına girdi. Sürekli devam eden bir yarış bu” diyerek sözlerini sürdüren Bayraktar, “Ben videoda gördüğünüz konuşmayı yaptığımda Çin hiç ortada yoktu. Çin çok hızlı geldi. Bu yarışları hep ileriye taşıyarak zirvede kalabilirsiniz. 20 senelik bizim hikayemize bakın 3 tane hava aracı yapmışız. Zaten dünyada ileri teknoloji geliştirenleri birçoğu da böyledir. Google çok büyük olmasına rağmen, asıl işi arama motoru yapıyor. Microsoft işletim sistemi yapıyor, tutup cep telefonu yapmıyor” dedi.

“DÜNYADA SADECE 3 ÜLKENİN ÜRETEBİLDİĞİ İNSANSIZ HAVA ARACIDIR”

Bayraktar Mini, Türkiye’nin ilk robot uçağı olduğunu ve bir bilgisayar ile yönetildiğini aktaran Selçuk Bayraktar, “Bütün hikayeyi başlatan bu. Halen daha kullanılıyor ve ilk defa 2007 yılında silahlı kuvvetlerin envanterine girdi. Bayraktar TB2 bütün dünyaya nam saldı. Şu anda 19 ülke oldu. Dünyada ne fazla ihraç edilen ve kendi sınıfının en yüksek performansına sahip ve en maliyet etkin SpaceX’in yaptığı inavosyona benziyor. Uzayı yakınlaştırmanın en iyi yolu maliyeti dörtte bir indirmeyle oldu. En fazla muhabere tecrübesine sahip insansız hava aracı. Onda 40 tane bilgisayar var. Bunun bir anlamda ölçeklenmiş hali. Mini 6 kilo, TB2 600 kilo, Akıncı da 6 ton ağırlığında. Tabi bu çok daha stratejik görevler yapabilme kapasitesine sahip. Dünyada sadece 3 ülkenin üretebildiği bir insansız hava aracıdır” ifadelerini kullandı.

“Baykar, bütün gelirlerinin yüzde 90’ınından fazlasını ihracattan elde ediyor. Akıncı için şu an 2 ülkeyle ihracat sözleşmesi imzalandı. Bu sayede biz insansız savaş uçağımızı daha gelişmiş teknolojilerimizi geliştirmek için kaynak bulmuş oluyoruz” diyerek sözlerine devam eden Bayraktar, “Daha iyisini TB3’ü yapmak için uğraşıyoruz. Yaptığımız araçlar Hendek Operasyonu’nda İHA olarak, sonra Fırat Kalkanı Harekatı’nda adım adım SİHA olarak kullanıldı. Zeytin Dalı Harekatı’nda da sahadaydık. Terörle mücadelede aracımız bu harekata damgasını vurdu. Azerbaycan Ermenistan savaşında ve başka alanlarda da kullanıldı. Bütün dünyada saygın basın kuruluşlarında haberler çıktı. Son dönemlerde de yoğun şekilde basında yer alıyor. Her gün onlarca haber çıkıyor Ukrayna’da devam eden mücadeleden dolayı” dedi.

Bayraktar TB3 dediğimiz dünyada ilk kısa pistli gemilere inebilen insansız hava aracını geliştirdiklerini sözlerine ekleyen Bayraktar, “Bir taraftan da insansız savaş uçağımızı geliştiriyoruz. İnşallah önümüzdeki sene her ikisi de uçacak. Yaptığımız insansız savaş uçağı, Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı olacak. Artık dünyada son insanlı savaş uçakları üretiliyor. Bundan sonra hepsi insansız olacak. Burada da Türkiye’nin bağımsızlığı için görev alacak. Geleceğin muhaberesine de bir anlamda insansız savaş uçağı TB3 Türkiye’nin de sahip olduğu kısa pistli gemilere inip kalkması suretiyle muhaberede devrim yapacaktır” şeklinde konuştu.

 

Numberone.com.tr

Haber

İlginizi Çekebilir

https://gdetr.hit.gemius.pl/lshitredir/id=nFDgxIg39z04pJ3BaDqC1pRMPxLudruTz4I1XNvJb9v.E7/fastid=dygtetbdsrvesacqjgexzeyxexmi/stparam=wggqnkksqw/nc=0/gdpr=0/gdpr_consent=/url=https://www.casper.com.tr/?utm_medium=Radio&utm_source=Number-One-Sundu&utm_cam=Radio