Tuesday, August 9, 2022
spot_img

Paparazzi’ tanımının doğmasında etkili olan Ron Galella hayatını kaybetti

Ünlülerin fotoğrafçılığı ile ‘Paparazzi’ tanımının doğmasında etkili olan Ron Galella 91 yaşında hayatını kaybetti. Godfather serisinin efsanevi ismi Marlon Brando, Galella’nın devamlı kendisini çekmesini engellemek için fotoğrafçının çenesini kırmış ve oyuncu, fotoğrafçıya 40 bin dolar ödemek zorunda kalmıştı.
'Paparazzi' tanımının doğmasında etkili olan Ron Galella hayatını kaybetti

‘Paparazzi’ tarihinin ilk fotoğrafçılarından Ron Galella, kalp yetmezliği sebebiyle 91 yaşında yaşamını yitirdi.

ÜNLÜ FOTOĞRAFÇILIĞININ TEMELİNİ ATTI

Kariyeri boyuncu ünlü isimleri saplantılı bir şekilde takip ederek fotoğraflayan Galella, ‘ünlü fotoğrafçılığı’nın temellerini attı.

MARLON BRANDO ÇENESİNİ KIRMIŞTI

O dönemin ABD First Lady’si Jacqueline Kennedy Onassis’i takip ederek fotoğraflarını çeken Galella’ya, yakın mesafeden çektiği samimi fotoğraflar nedeniyle uzaklaştırma emri verilmişti. Godfather serisinin efsanevi ismi Marlon Brando ise Galella’nın devamlı kendisini çekmesini engellemek için fotoğrafçının çenesini kırmış ve oyuncu, fotoğrafçıya 40 bin dolar ödemek zorunda kalmıştı.

“TAKİPÇİ SAPIK” DİYE NİTELENDİRİLDİ

NTV’nin haberine göre, 1960’lı yıllarda ‘takipçi sapık’ diye nitelendirilen fotoğrafçı, günümüzde ünlüleri her yere takip eden ve kimi zaman bu nedenden ötürü eleştirilen People, US ve TMZ gibi magazin mecralarına ilham oldu.

“İnsanların hazırlıksız yakalandıklarından o yüz ifadesi paha biçilemez” ifadesini kullanan Galella, kişileri bire bir görmenin eşsiz bir deneyim olduğunu belirtmişti. 60’lı yıllardaki ünlüleri izinleri olmadan çeken ve bunları para karşılığı satan fotoğrafçı, güvenlik görevlilerinin kendisini sık sık boğazladığını ve ünlülerin kendisine tükürdüğünü söylemişti.

Fotoğrafçının resmettiği isimler arasında Andy Warhol, Jackie Onassis, Marlon Brando, Elizabeth Taylor, Sophia Loren ve Paul Newman gibi dönem sanatçıları yer alıyor.

Galella’nın çektiği siyah beyaz fotoğraflar ‘samimi ve aynı zamanda agresif’ olarak nitelendirildi. Yıllar içinde çektiği fotoğraflar New York’taki Modern Sanat Müzesi’nin (MoMA) kalıcı koleksiyonunun bir parçası oldu.

 

Numberone.com.tr

spot_img

Haber

İlginizi Çekebilir