Saturday, August 13, 2022
spot_img

Formula1, Nelson Piquet’in Hamilton’a karşı ırkçı söylemini kınadı

Nelson Piquet, 2021 yılının Kasım ayında yaptığı bir röportajda Lewis Hamilton için kullandığı ırkçı ifadeler Formula 1’in gündemine bomba gibi düştü. 3 kez Formula 1 sürücüler dünya şampiyonluğu bulunan Brezilyalı Nelson Piquet’nin kullanmış olduğu ‘neguinho’ (küçük zenci) ifadesini kullanması olay yarattı.

Formula 1, Nelson Piquet‘nin Mercedes’ten Lewis Hamilton’a karşı kullandığı ayrımcı ifadeleri kınadığına yönelik bir açıklama yayınladı.

Eski dünya şampiyonu Piquet, geçtiğimiz sezonun sonlarında Brezilya’da yayınlanan bir podcast’te Silverstone’da yaşanan Max Verstappen-Lewis Hamilton kazasına değinmiş, bu sırada Mercedes sürücüsüne yönelik ırkçı bir ifade kullanmıştı.

Kasım ayında yayınlanan podcast, kullanılan ifadelerin farkına varılmasının ardından kısa süre önce yeniden sosyal medyada paylaşıldı ve hızla yayıldı.

İlk tepki ise olayı kınadığına yönelik bir açıklama yayınlayan F1 yönetiminden geldi.

Açıklamada, “Ayrımcı veya ırkçı bir dil kullanımının toplumda hiçbir yeri yoktur ve hiçbir şekilde kabul edilemez. Lewis, sporumuz için inanılmaz bir elçi rolü üstleniyor ve saygıyı hak ediyor.”

“Çeşitliliği ve kapsayıcılığı artırmaya yönelik bitmek bilmeyen çabaları birçok kişiye ders veriyor, bu F1’de bulunmasını da taahhüt ettiğimiz bir şey.” ifadeleri yer aldı.

Bir diğer açıklama ise Mercedes’ten geldi. Alman ekip açıklamada, “Her türlü ırkçılığı ve ayrımcı dil kullanımını en güçlü şekilde kınıyoruz.”

“Lewis, spordaki ırkçılıkla mücadele çabalarına öncülük etti ve hem pistte, hem de pist dışında, söz konusu çeşitliliği arttırmak olduğunda gerçek bir şampiyon gibi davrandı.”

“Birlikte, çeşitli ve kapsayıcı bir motor sporları vizyonunu paylaşıyoruz ve bu olay, daha parlak bir gelecek için çabalamaya devam etmenin ne kadar önemli olduğunun altını çiziyor.” sözlerine yer verdi.

Ayrton Senna ve Emerson Fittipaldi ile birlikte en iyi Brezilyalı pilotlardan biri olarak kabul edilen Nelson Piquet, 1981 ve 1983’te Brabham, 1987’de Williams ile olmak üzere üç kez dünya şampiyonluğuna ulaşmayı başardı.

F1’in Piquet’e karşı herhangi bir işlemde bulunup bulunmayacağı henüz bilinmiyor, ancak kendisinin uzlaşmamayı seçmesi durumunda padok erişiminin kısıtlanabileceği belirtilmekte.

Şampiyona, kısaltılmış 2020 sezonu başlamadan yaklaşık 1 ay önce George Floyd’un Minneapolis’te polis memurları tarafından öldürülmesinin ardından ve küresel sosyal sorunlara farkındalık yaratmak ve daha sürdürülebilir bir şampiyonayı teşvik etmek için #WeRaceAsOne isimli bir girişim başlattı.

2020 ve 2021 sezonlarında gördüğümüz ve yarıştan yaklaşık 20 dakika önce isteyen pilotların diz çökmesi şeklinde gerçekleşen tören, 2022 sezonuyla birlikte kaldırıldı.

Ayrıca Max Verstappen’in kız arkadaşı Kelly Piquet, eski F1 dünya şampiyonu babası Nelson Piquet‘i Sir Lewis Hamilton‘a karşı spordan men cezasıyla karşı karşıya kalabilecek ırkçı bir karalama kullandıktan sonra savunan bir akrabasının gönderisini beğendi.

1981, 1983 ve 1987’de dünya şampiyonu olan Piquet, Hamilton’ın rakibi Verstappen’i bilerek pist dışına ittiğini ve yarışını erken bitirdiğini öne sürdü. Akrabası Rodrigo Piquet’in, bu eylemlerini sosyal medyadan gönderisini beğenerek savundu.  Gönderinin ise Max Verstappen’in kız arkadaşı Kelly Piquet tarafından beğenildiği ortaya çıktı.

Kamuoyundan özür dilemediği sürece Formula 1 yasağıyla karşı karşıya kalabilmesi söz konusu olan Nelson Piquet, Sir Lewis Hamilton‘dan özür diledi.

spot_img

Haber

İlginizi Çekebilir