Friday, August 12, 2022
spot_img

Yeni moda: Bir ‘sıfırı at’ öyle konuş

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, ‘İŞKUR İl Müdürlükleri 2022 Yılı Hedef Performans İzleme Toplantısı’ndaki açıklamalarıyla gündem oldu. Türkiye’nin 2000’li yıllardan itibaren yükselişe geçtiğini belirten Bilgin’in “300 dolar olan kişi başına milli gelir, şu anda 10 bin doları geçti” sözleri sosyal medyada en çok tartışılanlar arasına girdi.

Kullanıcılar tarafından eleştirilerin hedefi haline gelen Vedat Bilgin, “Türkiye’de her gelir grubundan ailenin otomobili var; çocukları okuyor” dedi.

Gazeteci yazar Ertuğrul Özkök de Bakan Bilgin’e tepki gösterenler arasındaydı. Number1 FM ve Number1 Türk FM‘deki ‘Ertuğrul Özkök ile Günün Yorumu’ isimli sesli köşesinde konuşan Özkök, “Haydi… Yahu biz yaşadık bunu. 2000 dediğin undan 20 yıl önce. Hepimiz hayattaydık. Allah bize ömür vermişti. O tarihe giriyorum, bakıyorum ben: 3668 dolar Türkiye’de fert başına düşen gelir. Yani 1-0 eksik mi konuşur insan bunu yaparken yahu” diye konuştu.

Ertuğrul Özkök, sesli köşesinde şu ifadelere yer verdi:

“Her sabah bu ülkede uyanıyorum ve artık beni hiçbir şey şaşırtamaz diye düşünüyorum ama daha onuncu dakikada beni şaşırtan bir olayla karşılaşıyorum. Bugün İsmet Berkan’ın haber bülteninde Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’in İŞKUR’da yaptığı bir konuşmayı okudum ve hayretlerde içerisinde kaldım tekrar. Çünkü konuşan Çalışma Bakanı yani ekonomiden anlayan bir insan. Diyor ki; Türkiye’de her gelir grubundan ailenin kapısında bir otomobil var. Tamam, peki buna diyeceğim bir şey yok. Ama diyor ki; 2000’li yılların başında 300 dolar olan Türkiye’deki fert başına düşen milli gelir, bugün 10 bin dolar olmuştur. Haydi… Yahu biz yaşadık bunu. 2000 dediğin undan 20 yıl önce. Hepimiz hayattaydık. Allah bize ömür vermişti. O tarihe giriyorum, bakıyorum ben: 3668 dolar Türkiye’de fert başına düşen gelir. Yani bir ‘0 eksik’ mi konuşur insan bunu yaparken yahu. Ama şöyle bir durum ortaya çıktı: Türkiye’de tarih, neredeyse bütün milatlar, şunlar bunlar silindi, 2002 yılında AK Parti’nin iktidara gelişiyle başladı. Arkadaşlar, bu ülkede 2001 yılında, 2002 yılında fert başına düşen milli gelir, 3668’di. Onun satın alma gücüne bakarsanız bugün Türkiye’deki milli gelir 7 bin dolarlara düştü. Belki de ondan daha fazlaydı. Büyük bir ihtimalle de daha fazlaydı. Yani rakamlar tamam, TÜİK falan bizi yanıltıyor ama bakanlar da artık konuşmalarına biraz dikkat etseler daha iyi olacak. Daha inandırıcı olacak.”

Numberone.com.tr

spot_img

Haber

İlginizi Çekebilir