Gezmeye değer 10 sıra dışı müze ve galeri

CNN Style, çarpıcı doğal güzellikler ve sanatsal değer sunan en iyi müze ve galerilerden bazılarını seçti, listedeki 10 yer de alışılmışın oldukça dışında…

1. HAUSER & WIRTH MENORCA, İSPANYA

İsviçreli mega galeri Hauser & Wirth, İspanya’da Menorca yakınlarındaki küçük bir adacık olan Illa del Rei’de 18. yüzyıldan kalma bir deniz hastanesinin bir bölümünü kiraladılar. Yaklaşık 1000 fit uzunluğundaki ada, Menorca’nın başkenti Mahon’dan tekneyle 15 dakika uzaklıkta ve sanatla eğitimi birleştiren 16.000 metrekarelik bir merkez için çarpıcı bir doğal ortam sunuyor.

2. MESSNER DAĞ MÜZESİ, İTALYA

Zaha Hadid tarafından tasarlanan Messner Dağ Müzesi, geleneksel dağcılığa adanmış sergiler içeriyor ve kayak sezonunun olmadığı yaz aylarında dağı yeniden ilgi merkezi yapıyor.

3. CHINATI VAKFI, ABD

En yakın havaalanına arabayla üç saatlik mesafede bulunan Chinati Vakfı, eski bir askeri üssün 340 dönümlük alanını işgal ediyor ve kurucusu Amerikalı minimalist sanatçı Donald Judd’ın ilkelerine bağlı kalan eserlere ev sahipliği yapmak üzere 1986’da açıldı.

4. STEILNESET MEMORIAL, NORVEÇ

Örümcekleriyle ünlü Fransız-Amerikalı sanatçı Louise Bourgeois ve 2009 yılında mimarlığın en prestijli ödülü olan Pritzker ödülünü kazanan İsviçreli mimar Peter Zumthor tarafından tasarlanan bu anıt, Norveç’in en doğusundaki Vardø kasabasında bulunuyor.

5. GÜNEY GEORGIA MÜZESİ, GÜNEY GEORGİA VE GÜNEY SANDWICH ADALARI

Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları’ndaki Grytviken’in eski balina avlama istasyonunda yer alan Güney Georgia Müzesi, Falkland Adaları’nın yaklaşık 800 mil doğusunda ve sadece deniz yoluyla erişilebilir.

6. NAOSHIMA, JAPONYA

Seto İç Denizi’nde, çoğu ıssız olan 3.000 ada arasında ve anakaradaki en yakın şehir olan Okayama’dan yaklaşık iki saat uzaklıkta bulunan Naoshima, halk arasında “Japonya’nın sanat adası” olarak biliniyor.

7. EROMANGA DOĞA TARİHİ MÜZESİ, AVUSTRALYA

Avustralya’nın okyanustan en uzak kasabası olan Eromanga’da, Outback’te yer alan, aynı adı taşıyan Doğa Tarihi Müzesi’dir. Ülkedeki en etkileyici dinozor fosili koleksiyonuna ve Avustralya’nın en büyük dinozoruna ev sahipliği yapıyor.

8. MOLINERE SU ALTI HEYKEL PARKI, GRENADA

Molinere Sualtı Heykel Parkı olarak adlandırılan bu park, 8000 fit kareden fazla bir alana yayılan ve 26 fit derinliğe kadar olan bir alanda 75 esere ev sahipliği yapıyor ve bu da onları tüplü dalış veya şnorkelle yüzmenin yanı sıra cam tabanlı teknelerle erişilebilir kılıyor.

9. JAMES TURRELL MÜZESİ, ARJANTİN

Amerikalı sanatçı James Turrell’in muhteşem ışık enstalasyonlarına adanan bu müze, Arjantin’in uzak Salta bölgesindeki Colomé kasabasında yaklaşık 9,000 fit yükseklikte yer alıyor. İsviçreli kodaman ve sanat koleksiyoncusu Donald Hess’in aile bağı içinde kıskanılacak bir şekilde çevrelenmiş olan site, 5,500 fitlik bir alana yayılmış dokuz enstalasyon içeriyor.

10. INHOTIM ENSTİTÜSÜ, BREZİLYA

Kar amacı gütmeyen kuruluş, Hélio Oiticica, Yayoi Kusama, Anish Kapoor ve Steve McQueen dahil olmak üzere yaklaşık 40 farklı ülkeden 60’tan fazla sanatçının hem açık havada hem de birden fazla galeride sergilenen yaklaşık 700 çalışmasına ev sahipliği yapıyor. Ayrıca tüm kıtalardan binlerce nadir botanik türünün bulunduğu bir botanik bahçesi de bulunuyor.

Numberone.com.tr

Haber

İlginizi Çekebilir