Rolls-Royce’un yeni CEO’su bir Türk oldu

Uçak motorları denildiği zaman akla gelen ilk markalar arasında yer alan Rolls-Royce ile ilgili çok önemli bir gelişme yaşandı. Şirket tarafından yapılan resmi açıklamada, CEO’luk makamında görev değişikliği olacağı ifade edildi. 1 Ocak 2023’te gerçekleşecek devir teslimle Rolls-Royce’un yeni CEO’su, Türk iş insanı Tufan Erginbilgiç olacak.

Rolls-Royce’un CEO’luk görevini sürdüren Warren East, 24 Şubat 2022’de yaptığı bir açıklamada CEO’luk görevinden ayrılacağını duyurmuştu. Bu açıklamanın ardından arayışa giren şirket, mühendislik geçmişi olan Tufan Erginbilgiç’te karar kılmış durumda. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Rolls-Royce Yönetim Kurulu Başkanı Anita Frew, “Tufan Erginbilgiç’in CEO olarak atandığını duyurmaktan mutluluk duyuyorum. Tufan Erginbilgiç, çok uluslu şirketlerde, yüksek performanslı bir kültür oluşturma becerisiyle, kazanan ekiplerin lideri olarak öne çıktı. Kapsamlı bir stratejik ve operasyonel deneyime, havacılık ve uzay dahil olmak üzere güvenlik açısından kritik endüstrilerin yanı sıra düşük karbonlu teknolojilere geçişin sunduğu zorluklar ile ticari fırsatlar hakkında sağlam bir anlayışa sahip. Rolls-Royce’un son yıllarda attığı stratejik temeller üzerine inşa etmesini sabırsızlıkla bekliyorum.” ifadelerini kullandı.

Erginbilgiç, otomobil biriminin değil ‘gerçek’ Rolls-Royce’un patronu olacak

rolls royce otomobil

Rolls-Royce denince pek çoğumuzun aklına lüks otomobili markası olan Rolls-Royce gelse de Tufan Erginbilgiç, otomobil bölümünün değil mühendislik ve havacılık devi olan ‘gerçek’ Rolls-Royce şirketinin CEO’luk görevini üstlenecek. Otomobil markası olan Rolls-Royce’un sahibi Alman otomotiv devi BMW olmakla beraber CEO’luk görevini Torsten Müller-Ötvös üstlenmektedir.

“Rolls-Royce ekibiyle birlikte çalışmayı dört gözle bekliyorum”

Rolls-Royce

Tufan Erginbilgiç’ten de konuyla ilgili açıklamalar geldi. Heyecanlı olduğunu dile getiren Erginbilgiç, şöyle konuştu: “Müşterileri enerji geçişini benimserken, önemli ticari fırsatlar ve stratejik evrim döneminde Rolls-Royce’a katılmaktan onur duyuyorum. Mühendislik mükemmelliği ve yenilikçi teknolojisi ile şirketin uzun yıllar boyunca oluşturduğu pazar konumlarının tam potansiyelini sunmaya ve tüm hissedarlar için değer yaratmak amacıyla bir büyüme altyapısı oluşturmaya kararlıyım. Bu ikonik küresel mühendislik markasının bir sonraki başarılı bölümünde dünyanın dört bir yanındaki müşteriler, ortaklar ve Rolls-Royce ekibiyle birlikte çalışmayı dört gözle bekliyorum.”

Tufan Erginbilgiç kimdir?

20 yıl gibi uzun bir süre boyunca BP’de görev alan Tufan Erginbilgiç, şirkette üst düzey roller üstlendi. Görev aldığı süre boyunca rekor karlılık seviyesine ulaşan Erginbilgiç, 81 milyar dolar sermayesi olan yatırım şirketi Global Infrastructure Partners’ın (GIP) da ortağı. Tüm bunlarla birlikte havacılık sektöründe aktif olarak görev alan Erginbilgiç, 1 Ocak 2023 itibarıyla da dünyanın en büyük uçak motoru üreticilerinden bir tanesi olan Rolls-Royce’un başına geçecek.

Numberone.com.tr

Haber

İlginizi Çekebilir

https://gdetr.hit.gemius.pl/lshitredir/id=nFDgxIg39z04pJ3BaDqC1pRMPxLudruTz4I1XNvJb9v.E7/fastid=dygtetbdsrvesacqjgexzeyxexmi/stparam=wggqnkksqw/nc=0/gdpr=0/gdpr_consent=/url=https://www.casper.com.tr/?utm_medium=Radio&utm_source=Number-One-Sundu&utm_cam=Radio