Bakan Varank: Togg’a müthiş bir talep var, uygun fiyat için gerekli adımları attık

Yerli ve milli otomobil Togg’un süreçlerine ilişkin Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Varank, Togg’a büyük ilgi olduğunu söyledi ve Togg’u kendisinin de kullanacağını söyledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Togg’un fiyatına ilişkin ipuçları verdi. Bakan Varank, C segment SUV benzinli ve dizel araçlarla rekabet edecek fiyatlardan satışa çıkacağını söyledi.

Bakan Varank Togg almak isteyenler için “C segment SUV, benzinli, dizel araçlara bakabilirler. Bunların fiyatlarıyla Togg da bu fiyattan piyasaya çıkacakmış diyebilirler. Maliyet hesaplarıyla ilgili husus, şirket karar verecek” dedi.

Togg’a büyük ilgi olduğunu belirten Bakan Varank, bankaların da elini taşın altına koymak için çalıştığını ancak bunun için henüz erken olduğunu belirtti.

Bakan Varank’ın açıklamaları şöyle:

C segment SUV araçla piyasaya çıkacağız. C segment SUV, benzinli, dizel araçlara bakabilirler. Bunların fiyatlarıyla Togg da bu fiyattan piyasaya çıkacakmış diyebilirler. Maliyet hesaplarıyla ilgili husus, şirket karar verecek. C segment SUV araç ama C segment araçtan kaliteli özellikleri olan araç. Rakip olarak hangi aracı görüyorlarsa o fiyat politikasından fiyata girmiş olacaklar. Mart’ta satışa çıkacak araç için şu fiyattan satışa çıkacak diye bir söylem yok. Bu bir teknolojik ürün.

“UYGUN FİYAT İÇİN GEREKLİ ADIMLARI ATTIK”

Elektrikli otomobillerin ÖTV oranını yüzde 10’a kadar düşürdük. Daha uygun maliyetle alınması için gerekli adımları attık.

Togg’a müthiş bir talep var. Resmi talep toplama yapılmadı. Şirket bununla ilgili planlamalarını yapacaktır. Bununla ilgili de şirket kendi hazırlıklarını yapıyor.

“TOGG DEĞİŞEN, DÖNÜŞEN ENSDÜSTRİDE TÜRKİYE’NİN SUNDUĞU BİR ALTERNATİF”

Avrupa’nın bir numaralı ticari araç üreticisi Türkiye. Togg, değişen dönüşen endüstride dünyaya Türkiye’nin sunduğu bir alternatif.

100 yıldır Otomobil üreten firmalar, ülkeler var. Bunlarla kolay yarışma şansınız yok. Ama elektrikli otomobillerle biz o 100 yıllık ülkelerle aynı noktada işe başlıyoruz.

İlk araçlarda kullanılacak elektrik motoru yurt dışından gelecek. Sonra yerlileşmesi için çalışmalar devam ediyor. Otomotiv endüstrisi hata kabul etmeyen endüstri. Doğrulanmış ürünler kullanmaya ihtiyacınız var. Zaman planlaması var.

İlk şart olarak en az yüzde 51 yerli olması şartını oyduk. Şunun garantisini veriyoruz. Piyasaya çıktığında minimum yüzde 51 yerlilikte olacak.

“TOGG ÇIKTIĞINDA BİNMİŞ OLACAĞIZ”

Bize arabayı verdikleri günden itibaren Togg kullanacağız. Yine Türkiye’de üretilen hibrid otomobile biniyorum. Sakarya’da üretilen hibrid araca biniyorum. Togg çıktığında Togg’a binmiş olacağız.

Cumhurbaşkanımıza nasip olursa bu araçlardan vermeyi planlıyoruz. Şu an için zırhlı versiyonu yok.

Devlet bankalarıyla çalışmak isteriz. Bankalar da ellerini taşın altına koymak için istekli olduklarını bizlere söylüyorlar. Bu işler için henüz erken.

“29 EKİM’DEN SONRA ÜRETİLEN ARAÇLAR TEST EDİLECEK”

Burada ilk üretimler satılacak üretimler değil. Otomobilin çıkabilmesi için TİP onayı alması gerekiyor. İlk araçlarda test ve sertifikasyon için Avrupa’ya gidecek. Hem Türk hem de Avrupa sertifikası almak için gidecekler. 29 Ekim’den sonra banttan inecek araçlar.

Numberone.com.tr

Haber

İlginizi Çekebilir

https://gdetr.hit.gemius.pl/lshitredir/id=nFDgxIg39z04pJ3BaDqC1pRMPxLudruTz4I1XNvJb9v.E7/fastid=dygtetbdsrvesacqjgexzeyxexmi/stparam=wggqnkksqw/nc=0/gdpr=0/gdpr_consent=/url=https://www.casper.com.tr/?utm_medium=Radio&utm_source=Number-One-Sundu&utm_cam=Radio