Atatürk’ün nadir bilinen fotoğrafları sergilendi

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün nadir bilinen fotoğrafları, ölümünün 84’üncü yıl dönümünde Ankara’da sergilendi. Ayrıca Ulu Önder 1926’da Atatürk Orman Çiftliği projesini hazırlarken kendi parasıyla yaptırdığı hasır koltuk ve elinde kahvesiyle fotoğrafının çekildiği koliba kişisel eşyalarıyla yıllardır özenle korunuyor. Eşyaların zarar görmemesi için ziyarete kapalı olan “Söğütözü Atatürk Evi’ne pencereden bakılabiliyor.

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘ün hayat hikayesinin anlatıldığı ‘Selanik’ten Anıtkabir’e Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘ isimli fotoğraf sergisi açıldı.

İşte sergide yer alan Atatürk’ün az bilinen fotoğrafları

İşte sergide yer alan Atatürkün az bilinen fotoğrafları

Sergide Atatürk’ün nadir bilinen, daha çok ailesi ve sosyal hayatına ilişkin 133 fotoğraf yer aldı.

 

Atatürkün nadir bilinen fotoğrafları sergilendi

 

Sergideki Atatürk’ün Yeniçeri kıyafeti ile baloda çekildiği fotoğraf dikkat çekti. Yine sergide, Atatürk’ün eşi Latife Hanım ile yaptığı ziyaretler ve gençlik döneminde Libya, Şam ile Balkanlar’da çekilmiş fotoğrafları bulunuyor.

 

Atatürkün nadir bilinen fotoğrafları sergilendi
Atatürk’ün ölümünün ardından düzenlenen törene ilişkin fotoğraflar da sergileniyor. Atatürk’ün ailesi ile yakın çevresinin fotoğraflarının da olduğu sergi, kasım ayı sonuna kadar ziyaretçilere açık olacak. Ayrıca sergideki fotoğraflar, kitap haline getirilip basıldı.
Numberone.com.tr

Haber

İlginizi Çekebilir

https://gdetr.hit.gemius.pl/lshitredir/id=nFDgxIg39z04pJ3BaDqC1pRMPxLudruTz4I1XNvJb9v.E7/fastid=dygtetbdsrvesacqjgexzeyxexmi/stparam=wggqnkksqw/nc=0/gdpr=0/gdpr_consent=/url=https://www.casper.com.tr/?utm_medium=Radio&utm_source=Number-One-Sundu&utm_cam=Radio