Listede Türkiye’den de kareler var…

13 Kasım 2022’de Rusya‘nın Ukrayna‘yı işgalinin ortasında, yerel halk Herson‘un kurtuluşunu kutlamak için toplanırken bir adam Ukraynalı bir askere sarılıyor. Kurtarılan güneydeki Herson kentindeki Ukraynalılar, aylarca süren Rus işgalinin ardından 11 Kasım 2022’de rahatladıklarını ifade ettiler. Bir AFP muhabiri, 13 Kasım 2022’de herhangi bir sevinç sahnesi olmadığını söyledi, ancak birçok yerel halk, Kiev şehrin kontrolünü geri aldıktan sonra büyük bir rahatlama hissettiklerini aktardı.

İşte 2022'ye damga vuran fotoğraflar! Listede Türkiye'den de kareler var... - Resim: 4

Brezilya eski Cumhurbaşkanı (2003-2010) ve solcu İşçi Partisi (PT) adayı Luiz Inacio Lula da Silva‘nın destekçileri, 30 Ekim 2022’de Brezilya’nın Rio de Janeiro kentindeki Cinelandia meydanında adaylarının cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerini kazanmasının ardından kutlama yapıyor. Seçim yetkilileri, Brezilya’nın tecrübeli siyasetçisi Luiz Inacio Lula da Silva’nın Pazar günü aşırı sağcı rakibini ülkeyi ikiye bölen seçimde kıl payı farkla yenerek cumhurbaşkanı seçildiğini söyledi.

İşte 2022'ye damga vuran fotoğraflar! Listede Türkiye'den de kareler var... - Resim: 5

29 Ekim 2022’de çekilen bu fotoğraf, Seul’ün Itaewon semtinde Cadılar Bayramı izdihamına yakalanan insanlara yardım eden acil durum görevlilerini ve diğerlerini gösteriyor. Yetkililer 30 Ekim’de Seul’deki bir Cadılar Bayramı etkinliğinde çıkan izdihamda 150’den fazla kişinin öldüğünü ve Güney Kore cumhurbaşkanının ülkenin şimdiye kadarki en kötü felaketlerinden biri hakkında kapsamlı bir soruşturma sözü verdiğini söyledi.

İşte 2022'ye damga vuran fotoğraflar! Listede Türkiye'den de kareler var... - Resim: 6

26 Ekim 2022’de Twitter’da paylaşılan bu fotoğraf binlerce kişi gözaltında ölen Mahsa Amini‘nin İran’ın batısındaki Kürdistan eyaletindeki memleketi olan Saqez’deki Aichi mezarlığına 40. gün münasebetiyle giderken bir aracın üzerinde duran başı açık bir kadını gösteriyor. 22 yaşındaki Amini’nin Tahran’da ahlak polisi tarafından ülkenin başörtüsü ve tesettür giyime ilişkin katı kurallarını ihlal ettiği iddiasıyla tutuklanmasının ardından 16 Eylül’de ölmesinden bu yana İran‘ı bir huzursuzluk dalgası sarstı.

İşte 2022'ye damga vuran fotoğraflar! Listede Türkiye'den de kareler var... - Resim: 7

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Başbakan Li Keqiang‘ın yanında oturuyor ve eski cumhurbaşkanı Hu Jintao’nun, 22 Ekim’de Pekin’deki Büyük Halk Salonunda düzenlenen 20. Çin Komünist Partisi Kongresi’nin kapanış töreninden ayrılması isteniyor.

İşte 2022'ye damga vuran fotoğraflar! Listede Türkiye'den de kareler var... - Resim: 8

Real Madrid‘in Fransız forveti Karim Benzema, 17 Ekim 2022’de Paris’teki Theatre du Chatelet‘te düzenlenen 2022 Ballon d’Or Fransa Futbol ödül töreninde Ballon d’Or ödülünü aldı.

İşte 2022'ye damga vuran fotoğraflar! Listede Türkiye'den de kareler var... - Resim: 9

17 Ekim 2022’de Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sırasında bir drone Kiev’e saldırı için yaklaşıyor.

İşte 2022'ye damga vuran fotoğraflar! Listede Türkiye'den de kareler var... - Resim: 10

Bolivya, Punaca Tinta Maria yakınlarındaki eski Poopo Gölü bölgesinde çölde terk edilmiş bir teknenin havadan görünümü, 15 Ekim 2022.
Bir zamanlar Bolivya‘nın en büyük ikinci gölü olan Poopo Gölü, tamamen cömertliğine dayanan asırlık bir kültürü de beraberinde götürerek büyük ölçüde ortadan kayboldu.

İşte 2022'ye damga vuran fotoğraflar! Listede Türkiye'den de kareler var... - Resim: 11

13 Ekim 2022’de Panama’daki Darien Eyaletinin ilk sınır kontrolü olan Canaan Membrillo köyüne vardıklarında Venezuelalı bir göçmen kıza annesi yardım ediyor. Darien Geçidi boyunca yapılan gizli yolculuk genellikle beş veya altı gün sürüyor. Yolculuk her türden tehlikeyi barındırıyor; Kötü hava koşulları: Orta Amerika’ya kokain taşımak için bu yolları kullanan uyuşturucu kaçakçılar, yılanlar, bataklıklar vs.

İşte 2022'ye damga vuran fotoğraflar! Listede Türkiye'den de kareler var... - Resim: 12

Göçmenler, 12 Ekim 2022’de Fransa’nın kuzeyindeki Dunkirk yakınlarındaki Gravelines sahilinde İngiliz Kanalı‘nı geçmeye hazırlanırken bir kaçakçılık botu taşıyorlar.

İşte 2022'ye damga vuran fotoğraflar! Listede Türkiye'den de kareler var... - Resim: 13

Fil bakıcısı Kiapi Lakupanai, 12 Ekim 2022’de Kenya, Samburu, Namunyak Yaban Hayatı Koruma’daki Reteti Fil Barınağında iki buzağıyla oynuyor. Reteti Fil Barınağı, Namunyak’taki mevcut kuraklık nedeniyle kurtarma operasyonları ve yetim ve terk edilmiş fil yavrularıyla dolu.

Kavrulmuş topraklar ve kuru kuyular, birçok yavru filin bitkin annelerini kaybetmesine veya terk edilmesine veya kaybolmasına neden olan araziyi kaplıyor. Doğu Afrika’nın kırk yıldaki en kötü kuraklığı, Kenya’nın ünlü vahşi yaşamını olağan yiyecek ve su kaynaklarından mahrum bırakırken, insan-yaban hayatı çatışmasını artırıyor. Şiddetli kuraklık sadece milyonlarca insanı açlığın eşiğine getirmekle kalmadı, aynı zamanda bölgedeki zengin biyolojik çeşitliliği de tehdit ediyor.

İşte 2022'ye damga vuran fotoğraflar! Listede Türkiye'den de kareler var... - Resim: 15

Havadan çekilen bu karede Quebec, Kanada yakınlarında bulanan kalp şeklindeki Baker Gölü’nde sonbahar esintileri görülüyor.

İşte 2022'ye damga vuran fotoğraflar! Listede Türkiye'den de kareler var... - Resim: 16

8 Ekim 2022’de Kerç yakınlarında bir kamyonun patlamasının ardından, Kırım’ı Rusya’ya bağlayan Kerç köprüsünde çıkan yangından kara dumanlar yükseliyor. Moskova, 8 Ekim 2022’de bir kamyonun patlayarak büyük bir yangın çıkardığını ve önemli Kerç köprüsüne zarar verdiğini duyurdu. Moskova yönetimi Rusya’nın ilhak ettiği Kırım ile tek kara bağlantısı olarak inşa edilen köprü, Ukrayna‘yı hemen suçlamadan failleri bulma sözü verdi.

İşte 2022'ye damga vuran fotoğraflar! Listede Türkiye'den de kareler var... - Resim: 17

Jove de Tarragona” ekibinin üyeleri, 2 Ekim 2022’de Tarragona’daki Tarraco arenasında düzenlenen 28. “castells” yarışmasında bir “castell” (insan kulesi) oluşturmaya çalışıyor. Katalonya’daki bu festivalde geleneksel olarak birkaç ekip insan kulesi inşa etmeye çalışıyor.

İşte 2022'ye damga vuran fotoğraflar! Listede Türkiye'den de kareler var... - Resim: 18

Brezilya’nın eski Cumhurbaşkanı (2003-2010) ve solcu İşçi Partisi’nin (PT) başkan adayı Luiz Inacio Lula da Silva, 1 Ekim 2022’de Brezilya’nın Sao Paulo kentinde cumhurbaşkanlığı seçimlerinin arifesinde bir kampanya mitinginde destekçilerini selamlıyor.

İşte 2022'ye damga vuran fotoğraflar! Listede Türkiye'den de kareler var... - Resim: 19

ABD’li model Bella Hadid, 30 Eylül 2022’de Paris’te düzenlenen Paris Kadın Giyim Moda Haftası kapsamında Coperni İlkbahar-Yaz 2023 defilesinde Yapay Sprey kumaş püskürtülerek giyiniyor. Yönetici Dr Manel Torres Fabrican Ltd’nin direktörü ve doğrudan Hadid’in vücuduna giyilen minimalist bir Coperni slip elbise yaratmak için kullanılan püskürtme kumaşın mucidi.

İşte 2022'ye damga vuran fotoğraflar! Listede Türkiye'den de kareler var... - Resim: 20

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 30 Eylül 2022’de Moskova’nın merkezinde, Ukrayna’nın Rus birliklerinin işgal ettiği dört bölgesinin – Lugansk, Donetsk, Herson ve Zaporizhzhia – ilhakı münasebetiyle düzenlenen bir miting ve konserde Kızıl Meydan’da konuşurken görülüyor.

İşte 2022'ye damga vuran fotoğraflar! Listede Türkiye'den de kareler var... - Resim: 21

İnsanlar, 30 Eylül 2022’de Fort Myers Beach, Florida’da Ian Kasırgası‘nın ardından enkazı temizliyor. Kasırgada 87 kişi hayatını kaybederken milyarlarca dolarlık zarar oluştu.

İşte 2022'ye damga vuran fotoğraflar! Listede Türkiye'den de kareler var... - Resim: 22

25 Eylül 2022’de çekilen bu fotoğraf, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sırasında Kharkiv bölgesi İzyum‘da Rus işgali sırasında oluşturulan toplu mezarda cesetlerin çıkarılmasından sonra boş mezarları gösteriyor.

İşte 2022'ye damga vuran fotoğraflar! Listede Türkiye'den de kareler var... - Resim: 23

İsviçreli Roger Federer, Londra’daki O2 Arena’da 2022 Laver Kupası’nda Avrupa Takımı’ndan İspanyol Rafael Nadal ile ABD’li Jack Sock ve ABD’li Frances Tiafoe ile Team World’e karşı oynadığı son maçın ardından ağladı.

İşte 2022'ye damga vuran fotoğraflar! Listede Türkiye'den de kareler var... - Resim: 25

Türkiye’de yaşayan İranlı Nasibe Samsaei, ahlak polisi tarafından gözaltında alındıktan sonra ölen Mahsa Amini protestoları kapsamında İstanbul’daki İran konsolosluğu önünde saçını kesti.

İşte 2022'ye damga vuran fotoğraflar! Listede Türkiye'den de kareler var... - Resim: 26

İstanbul, Taksim’deki İstiklal Caddesi’nde düzenlenen Mahsa Amini protestolarında bir kadın Amini’nin fotoğrafını tutuyor

İşte 2022'ye damga vuran fotoğraflar! Listede Türkiye'den de kareler var... - Resim: 27

19 Eylül 2022’de Meksika, San Luis Rio Colorado yakınlarındaki ABD – Meksika sınır duvarının bir bölümünün bulunduğu çöldeki bir tepenin havadan görünümü. Meksika ile ABD arasındaki duvar da vahşi yaşamı bozuyor: her iki ülkeden çevreciler tartışmalı yapı nedeniyle bölgeleri bölünen kedi, ayı veya geyik gibi farklı türlerin doğal yaşam alanlarını kurtarmak için uğraşıyor.

İşte 2022'ye damga vuran fotoğraflar! Listede Türkiye'den de kareler var... - Resim: 29

ABD’li antrenör Andrea Fuentes, Budapeşte’deki Alfred Hajos Yüzme Kompleksi’nde düzenlenen Budapeşte 2022 Dünya Su Sporları Şampiyonası’nda bayanlar tek başına serbest artistik yüzme finallerinde meydana gelen bir olay sırasında ABD’li Anita Alvarez’i  havuzun dibinden kurtarmak için yüzüyor. Alvarez’in yarışmalar sırasında bilinci kapanmıştı.

İşte 2022'ye damga vuran fotoğraflar! Listede Türkiye'den de kareler var... - Resim: 30

4 Nisan 2022’de Ukrayna‘nın başkenti Kiev‘in batısındaki Kiev oblastının Bucha ilçesine bağlı Motyzhyn köyündeki bir toplu mezarda bir ceset görüldü.

İşte 2022'ye damga vuran fotoğraflar! Listede Türkiye'den de kareler var... - Resim: 31

ABD’li aktör Will Smith , 27 Mart 2022’de Hollywood, California’daki Dolby Theatre‘da düzenlenen 94. Oscar Ödülleri sırasında ABD’li aktör Chris Rock’ı sahnede tokatlarken.

Numberone.com.tr

Haber

İlginizi Çekebilir

https://gdetr.hit.gemius.pl/lshitredir/id=nFDgxIg39z04pJ3BaDqC1pRMPxLudruTz4I1XNvJb9v.E7/fastid=dygtetbdsrvesacqjgexzeyxexmi/stparam=wggqnkksqw/nc=0/gdpr=0/gdpr_consent=/url=https://www.casper.com.tr/?utm_medium=Radio&utm_source=Number-One-Sundu&utm_cam=Radio