Dalga dalga yayılıyor : TikTok’a yasak üstüne yasak

ABD’de devlet kurumlarının ardından, devlet üniversiteleri de sosyal medya uygulaması TikTok’u yasaklamaya tüm hızıyla devam ediyor. Alabama, Arkansas, Florida, Georgia, Idaho, Iowa, Oklahoma, Güney Dakota ve şimdi de Teksas’taki devlet üniversiteleri, uygulamaya erişimi kampüslerin wi-fi ağlarından ve okula ait cihazlardan erişimi engelledi.

Teksas Valisi Greg Abbott, Aralık başında TikTok‘un Çin’den kaynaklanan güvenlik endişelerini gerekçe göstererek Teksas eyalet kurumlarındaki cihazlarda yasaklanmasını emretti.

Abbott endişeleri “büyüyen tehditler” olarak nitelendirdi ve kurumlara değişiklikleri planlamaları için Şubat ortasına kadar süre verdi. ABD’de devlet kurumlarının ardından, devlet üniversiteleri de Çinli sosyal medya uygulaması TikTok’u güvenlik endişeleri nedeniyle yasaklamaya tüm hızıyla devam ediyor.

Texas Üniversitesi Teknoloji Stratejisi Başkanı Danışmanı Jeff Neyland bu hafta yaptığı açıklamada “Üniversite, üniversitenin ağında bulunan bilgilere ve kritik altyapımıza yönelik riskleri ortadan kaldırmak için bu önemli adımları atıyoruz. Valinin direktifinde belirtildiği gibi TikTok, kullanıcılarının cihazlarından (internet faaliyetlerini ne zaman, nerede ve nasıl yürüttükleri dahil) büyük miktarda veri topluyor ve bu potansiyel olarak hassas bilgileri Çin hükümetine sunuyor.” dedi.

Numberone.com.tr

Haber

İlginizi Çekebilir

https://gdetr.hit.gemius.pl/lshitredir/id=nFDgxIg39z04pJ3BaDqC1pRMPxLudruTz4I1XNvJb9v.E7/fastid=dygtetbdsrvesacqjgexzeyxexmi/stparam=wggqnkksqw/nc=0/gdpr=0/gdpr_consent=/url=https://www.casper.com.tr/?utm_medium=Radio&utm_source=Number-One-Sundu&utm_cam=Radio