Kimdir bu Andrea Riseborough?

Tüm dünyada nefesler tutuldu, 13 Mart’ta verilecek olan Oscar ödüllerine gözler çevrildi. Adaylar ise belli oldu ve çok dikkat çekici bir isim Oscar’a aday gösterildi.

Gazeteci yazar Ertuğrul Özkök de o isimle ilgili çok dikkat çeken bir yazı kaleme aldı ve “Kimdir bu Andrea Riseborough?” diye sordu. Özkök, ödül sahipliği için “1.5 milyar dolarlık Tom Cruse dururken 30 bin dolarlık bir kadın mı olacak” dedi.

NEREDEN ÇIKTI BU 30 BİN DOLARLIK KADIN?

Oscar ödül adayları açıklandığında ayaktaydım. Çünkü bu yıl ötekilerden çok farklı olarak merakla beklediğim bir şey vardı. Bir kadının adı…

DÖRT GÜN ÖNCE ÖYLESİNE BAŞLAYAN BİR KAMPANYA

Merakım bundan 4 gün önce başladı. Yani Oscar adaylarının açıklandığı günden 4 gün önce…Çünkü o günlerde Oscar tarihinde hiç rastlamadığım bir olay yaşandı. Çok iddialı olmayayım ve belki de benim rastlamadığım bir olay diyeyim. O gün, Hollywood’un birçok ünlüsü birbirinin ardına bir mesaj paylaşmaya başladılar.

ÖNCE JENNIFER ANISTON VE CHARLIZE THERON

Önce “Friends” dizisinin şahane Rachel’i,  Jennifer Aniston başladı. Onu Charlize Theron, Sarah Paulson izledi. Arkasından Hollywood’un ‘Bad Girl’i” Courtney Cox geldi. Sonra çok ünlü bir erkek devreye girdi. Edward Norton…

GWYNETH PALTROW’UN INSTAGRAM PAYLAŞIMI

Hepsinin verdiği mesaj şuydu: “Bu yıl açıklanacak kadın adayları arasında Andrea Riseborough mutlaka olmalı…”

Ama asıl büyük dalga Gwyneth Paltrow’dan geldi…

Sekiz milyon takipçisi olan oyuncu Instagram hesabından öyle bir paylaşım yaptı ki…

“Bütün en iyi oyuncu ödülleri, hatta bugüne kadar keşfedilmemiş bir en iyi oyunculuk ödülü varsa o da Andrea’ya verilmeli.”

PEKİ KİMDİ BU ANDREA DENİLEN ‘ALKOLİK’ KADIN

Kimdi peki bu Andrea Riseborough? Hangi filmde oynamıştı, kariyerinde ne vardı? Ancak sinema uzmanlarının bilebileceği bir isimdi. Yönetmenliğini Michael Morris’in yaptığı “To Leslie adlı filmin kadın oyuncusuydu. Teksas’da yerel piyangoda 190 bin dolar kazanan alkolik bir kadının hikayesini anlatıyordu. Yönetmenin ilk film denemesiydi.

1.5 MİLYARLIK TOM CRUSE DURURKEN 30 BİN DOLARLIK BİR KADIN MI OLACAK?

Ancak bununla birlikte şimdi büyük bir Hollywood tartışması başladı. “To Leslie” filmi belki de tarihin en büyük finansal bozgunlarından biriydi. Bütün dünyadaki gişe hasılatı 30 bin dolardı. Yanlış okumadınız sadece 30 bin dolar.

Yani Riseborough’nun filmde oynadığı alkolik kadının piyangodan kazandığı 190 bin doların altıda biri bile değil. Oysa Oscar adaylığı için yarıştığı filler arasında Avatar gibi 2 milyar dolar gişe yapmış filmler vardı. Bugüne kadar 1,5 milyar dolar gişe hasılatı yapan “Top Gun: Maverick” gibi filmler vardı. Oysa şimdi 30 bin dolar gişe hasılatı yapmış filmin oyuncusu adaydı. Ne Top Gun’ın oyuncusu Tom Crusie ne de Avatar’ın bir oyuncusu adaylar arasındaydı.

JÜRİ 2 MİLYAR DOLARLA 30 BİN DOLAR ARASINDA KİMİ TERCİH EDER?

İyi de burada Hollywood efsanesine ters bir şey yok muydu? Hollywood’un müesses nizamı kendi efsanesini yıkacak bir adaya ödül verir mi? Bazı uzmanlar Hollywood’un çok büyük bütçelerle normal bütçeler arasında, ortalarda bir tercih yapmayı sevdiğini söylüyor. Ama bugüne kadar bu hiçbir zaman 2 milyar dolarla 30 bin dolar arasında bir tercih olmadı. Oysa şimdi ödüle en yakın iki adayın ‘Tar’ filmindeki orkestra şefi rolüyle Cate Blanchett ve ‘To Leslie’ filmindeki rolüyle Andrea Riseborough arasında geçebileceğini söyleniyor,

Numberone.com.tr

Haber

İlginizi Çekebilir

https://gdetr.hit.gemius.pl/lshitredir/id=nFDgxIg39z04pJ3BaDqC1pRMPxLudruTz4I1XNvJb9v.E7/fastid=dygtetbdsrvesacqjgexzeyxexmi/stparam=wggqnkksqw/nc=0/gdpr=0/gdpr_consent=/url=https://www.casper.com.tr/?utm_medium=Radio&utm_source=Number-One-Sundu&utm_cam=Radio