Tarım ve Orman Bakanı Kirişci’den Anadolu Leoparı paylaşımı

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “Anadolu Leoparı iki ayrı bölgemizde yeniden görüntülendi. İzini sürmeye, heyecanla yolunu gözlemeye devam edeceğiz” dedi.

Bakan Kirişci, Twitter’daki hesabından, nesli tehlike altında olan Anadolu Leoparı‘nın fotokapana yansıyan görüntülerini paylaşarak, “Anadolu Leoparı iki ayrı bölgemizde yeniden görüntülendi. İzini sürmeye, heyecanla yolunu gözlemeye devam edeceğiz. Bu kadim topraklar ilelebet yurdu, heybeti daim olsun” açıklamasında bulundu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada ise son yıllarda Türkiye’de izi fotokapanlarla sürülen Anadolu Leoparı’nın, kısa süre önce iki ayrı yerde görüntülendiği belirterek “Bundan önce 2022 Ekim ayında Tarım ve Orman Bakanlığınca fotokapana yansıyan görüntüleri paylaşılan Anadolu Leoparı’nın, elde edilen bulgulara göre günde 25 kilometreden fazla hattı dolaştığı tespit edildi. Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Doğu Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) de, nesli tehlike altında olan Anadolu Leoparı’nın ülkemizde tespiti ve korunmasına yönelik eylem planı hazırlanması için önemli bir adım attı. Nesli tehlike altında olan ve ‘Anadolu Parsı’ da denilen Anadolu Leoparı’nın izi DKMP Genel Müdürlüğü tarafından son yıllarda doğaya yerleştirilen fotokapanlar ile sürülüyor” denildi.

Numberone.com.tr

Haber

İlginizi Çekebilir