Stellantis ve Koç Holding, Tofaş üzerinde ortaklığını geliştiriyor

Türkiye’deki tüm Stellantis markalarının ticari faaliyetleri Tofaş çatısı altında toplanarak Tofaş ile birlikte tüm Stellantis markaları ve segmentleri için hedefleri büyütme kararı alındı.

Stellantis, 2025 yılı başından itibaren üretime başlama hedefiyle beş marka için planlanan hem orta boy hafif ticari araç hem de binek versiyonları olan yeni “K0” üretimini Tofaş‘a tahsis edecek.

Mevcut Doblo üretiminin ise Temmuz 2023’te “K0” modelinin üretim hatlarında çalışmalar başlayıncaya kadar devam etmesi planlanıyor.

Mevcut Fiat Egea/Tipo projesi 2025 yılı sonuna kadar uzatılacak.

Koç Holding ve Stellantis N.V., Türkiye’deki operasyon potansiyelinin artırılması amacıyla mevcut Tofaş ortak girişimlerini daha da genişletme ve büyütmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Bugün imzalanan yeni anlaşma ile Tofaş, Stellantis Türkiye dağıtım şirketi Stellantis Otomotiv Pazarlama A.Ş.’nin sermayesinin tamamını satın alıyor. Sonuç olarak, Türkiye’de dağıtıma sunulan tüm Stellantis markaları – Alfa Romeo, Fiat, Citroën, DS Automobiles, Jeep®, Maserati, Opel ve Peugeot – Tofaş tarafından dağıtılacak.

Türkiye’deki tüm faaliyetlerin iki güçlü hissedarın desteğiyle tek bir çatı altında toplanması, dünya çapında ticari faaliyetlerde, üretimde ve araştırma-geliştirmede sektörde daha güçlü hale gelmeye imkân tanırken Türk tüketicisine daha geniş ve verimli ürün ve hizmetler sunmanın da yolunu açacaktır. Tofaş’ın potansiyelini daha da ileriye taşımak için yeni iş fırsatları da ufukta belirmektedir.

Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu şöyle konuştu: 

“6 Şubat’ta yaşadığımız deprem felaketinin yaralarını sarmayı sürdürüyor, üzerimize düşeni kararlılıkla gerçekleştirmeye devam ediyoruz.

Bu zor dönemin atlatılmasında ülkemize yapılacak yatırımların büyük önem taşıdığına inanıyoruz.

Bu stratejik yatırım; üretim hacmi, ihracat performansı ve ar-ge yetkinlikleri ile şirketimiz Tofaş’ı otomotiv sektöründe çok daha önemli bir noktaya taşıyor.

Türkiye otomotiv sektöründe lider konumundaki Tofaş, bu yeni yatırım ile hedeflerini büyütüyor ve iddiasını güçlendiriyor.

Böyle zor bir süreçte gerçekleşen bu umut verici anlaşma topluluğumuzun ve ortağımızın ülkemize olan inancını da bir kez daha teyit ediyor.

Ortaya çıkacak katma değer ile ülkemizin otomotivdeki rekabet gücünün artmasına hizmet etmeyi sürdüreceğiz.”

Stellantis CEO’su Carlos Tavares ise şu ifadeleri kullandı: 

“Türkiye, Ortadoğu ve Afrika’da lider bir pazar payına ulaşmaya çalışırken, uzun vadeli stratejik planımız olan Dare Forward 2030’da kritik bir rol oynuyor.

Koç ile ortaklığımızı derinleştirmek sinerji yaratacak, değeri artıracak ve tüm segmentlerdeki Stellantis markaları için pazar potansiyelini büyütecektir.

Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşlarından biri olan Tofaş ortak girişimimiz, önemli üretim ve ar-ge merkezlerimizden biridir.

Türkiye’nin karşı karşıya olduğu mevcut acı verici süreçte, sürdürülebilir bir geleceği umutla ve dayanıklıkla yeniden inşa etme kapasitesini dünyaya gösteren bir ülkede liderlik rolümüzü 50 yılı aşkın geçmişimizin ötesine taşıyacağı için bu anlaşma üzerinde çalışan ekiplere en içten teşekkürlerimi sunuyorum.”

Anlaşma ayrıca şunları da özetlemektedir:

• Stellantis, 2025 yılı başından itibaren üretime başlama hedefiyle 5 marka için planlanan hem orta boy hafif ticari araç hem de binek versiyonlarında “K0” modelinin üretimini Tofaş’a tahsis edecek.

• Mevcut Doblo üretiminin, Temmuz 2023’te “K0” modelinin üretim bantlarında çalışmalar başlayıncaya kadar devam etmesi planlanıyor.

• Mevcut Fiat Egea/Tipo projesi 2025 yılı sonuna kadar uzatılmıştır.

İlgili rekabet otoritelerinin onayı da dahil olmak üzere gerekli düzenleyici onaylara tabi olacak işlemin 2023 yılının ikinci yarısında tamamlanması beklenmektedir.

STELLANTIS

Stellantis N.V. (NYSE: STLA / Euronext Milan: STLAM / Euronext Paris: STLAP) otomobil üreticisi ve ulaşım tedarikçisidir.

Aralarında Abarth, Alfa Romeo, Chrysler, Citroën, Dodge, DS Automobiles, Fiat, Jeep, Lancia, Maserati, Opel, Peugeot, Ram, Vauxhall, Free2move ve Leasys gibi markalar bulunmaktadır.

KOÇ HOLDİNG 

Temelleri 1926 yılında atılan Koç Holding, Türkiye’nin en büyük ve başarılı şirketler topluluğundan biri olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Fortune Global 500 sıralamasında yer alan tek Türk şirketidir. Enerji, otomotiv, dayanıklı tüketim ve finans sektörlerinde faaliyet göstermektedir.

Koç Topluluğu, Borsa İstanbul’dan aldığı payla Türkiye’nin en büyük sanayi ve hizmet şirketleri topluluğudur. Milli gelirin yaklaşık yüzde 9’una karşılık gelen kombine gelire ve Türkiye ihracatında yaklaşık yüzde 7’lik paya sahiptir.

TOFAŞ 

Türkiye’nin önde gelen otomotiv şirketlerinden biri olan Tofaş, 1968 yılında kurulmuştur. Tofaş’ın hisselerinin yüzde 24.3’ü İstanbul Borsası’nda işlem görmektedir; kalan hisselerin kontrolü Koç Holding ve Stellantis arasında eşit olarak paylaştırılmıştır.

Tofaş fabrikasında Fiat Doblo ve Fiorino’nun yanı sıra Fiat Tipo/Egea ailesinin sedan, hatchback, station wagon ve cross modelleri de üretilmektedir. Tofaş aynı zamanda Fiat, Fiat Professional, Alfa Romeo, Jeep, Maserati, Ferrari markalarının distribütörüdür.

Numberone.com.tr

Haber

İlginizi Çekebilir