Elektrik ve doğal gazda indirim

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, nisan ayından itibaren elektrikte tüm abone gruplarında yüzde 15; sanayicilerin kullandığı ve konut aboneliğine göre oldukça yüksek kalan doğalgaz tarifesinde yüzde 20 indirim yapılacağını bildirdi. Erdoğan, asgari ücrete zammın da temmuzda yapılacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, nisan ayında doğalgaz ve elektrikte indirim yapılacağını söyledi. Partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuşan Erdoğan, “Arife günü Karadeniz gazının Filyos İşleme Tesisi’ne getirilme törenini yaparken milletimize çok güzel müjdelerimiz de olacak. Konu enerjiden açılmışken şimdiden 2 ayrı müjdeyi milletimizle paylaşalım. Birincisi; elektrikte tüm abone gruplarında nisan ayından itibaren yüzde 15 indirime gidiyoruz. İkincisi sanayicilerimizin kullandığı ve konut aboneliğine göre oldukça yüksek kalan doğalgaz tarifesinde yüzde 20 indirim yapıyoruz” dedi.

YENİ TARİFELER NASIL DEĞİŞECEK?

Elektrikte, 1 Ocak 2022’den itibaren ‘kademeli tarife’ uygulanıyor. Buna göre; ayda 240 kilovatsaat (kWh) altında elektrik tüketen aboneler düşük, 240 kWh üzeri elektrik tüketen aboneler ise yüksek tarifeye göre fatura ödüyor. Düşük tarifenin kilovatsaat ücreti bugün itibarıyla vergi ve fonlar dahil 1.73 lira, yüksek üst kademe ise bu tutar 2.60 lira. Ticarethanelerde ise yüksek kademenin kilovatsaat fiyatı da vergiler dahil 4.45 lira seviyesinde. Yüzde 15 indirimle meskenlerde ilk kademenin kilovatsaat ücreti 1.47 liraya, ikinci kademenin kilovatsaati de 2.21 liraya gerileyecek.

ASGARİ ÜCRETE TEMMUZDA ARA ZAM

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM’den ayrılırken gazetecilerin, “Enerji konusunda müjdeleriniz oldu, emeklilere de bir zam yapılacak. Asgari ücrete ara zam söz konusu olacak mı?” sorusuna, “Bütün bu zamların hepsini zaten açıkladık, hayırlı olsun” karşılığını verdi. “Asgari ücretliler yıl sonunu mu bekleyecek?” sorusu üzerine Erdoğan, “Temmuzda var” dedi.

KAYIPLAR TELAFİ EDİLECEK

TBMM’nin de takdiriyle emeklilerin bayram ikramiyelerini 2 bin liraya çıkardıklarını hatırlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Görüldüğü gibi çalışanlar ve emekliler başta olmak üzere hiçbir kesimi enflasyona ezdirmeme, kayıplarını telafi etme sözümüzü adım adım yerine getiriyoruz. Bu ülkede istisnasız her kesimi, refahını arttırma yanında hak ve özgürlüklerine kavuşturan, her türlü ayrımcılığı ortadan kaldıran, herkesi bağrına basan biz olduk.”

İLK TOGG’U TESLİM ALACAK

Erdoğan, Türkiye’nin yerli ve milli otomobili Togg’un fabrikasının açılış töreninde, üretilecek ilk Togg’a talip olduğunu söylediğini anımsatarak, 3 Nisan Pazartesi günü aracını teslim alacağını belirtti.

Numberone.com.tr

Haber

İlginizi Çekebilir