Türkiye’de havalı gün

Türkiye dün havalı bir gün geçirdi. İlk yerli jet motorlu eğitim ve hafif taarruz uçağı Hürjet, ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.

Dünyanın en büyük teknoloji ve havacılık festivali TEKNOFEST yarın başlıyor. T3 Vakfı ve paydaşlarının girişimleriyle İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenlenecek TEKNOFEST, 1 Mayıs Pazartesi günü sona erecek. 66 ülkeden 330 binden fazla takım, 1 milyondan fazla yarışmacının katılacağı festival için son hazırlıklar da tamamlandı. Bu yılki festivalde ilgi odağı olacağı ön görülen Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı Bayraktar Kızılelma, Çorlu’dan saat 12.32’de havalandı. İstanbul Atatürk Havalimanı’na saat 13.09’da iniş yapan Bayraktar Kızılelma, ilk kez test uçuşlarının yapıldığı havalimanından başka bir noktaya uçarak intikal etmiş oldu.

41 KATEGORİDE YARIŞMA

27 Nisan-1 Mayıs tarihleri arasında yapılacak teknoloji festivalinde yapay zeka, çip tasarımı, roket, insansız hava araçları, çevre ve enerji teknolojileri, robot sistemleri gibi çeşitli kategorilerde 41 farklı teknoloji yarışması düzenlenecek. 1 milyondan fazla yarışmacının katılacağı yarışmalarda 330 binden fazla takım projeleriyle yarışacak. Dereceye giren yarışmacılara 13 milyon TL ’den fazla para ödülü verilecek.

Haber

İlginizi Çekebilir