Türk bankalarının durumu için ‘pozitif’ değerlendirme. Moody’s raporladı; ‘durağan’lık gitti, ‘pozitif’lik geldi

Türkiye’nin kredi notu görünümünü yükseltmesinin ardından Türk bankaları için not değerlendirmesinde bulundu. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, 17 Türk bankasının kredi notu görünümlerini “durağan”dan “pozitif”e çevirdi. Moody’s, 12 Ocak’ta yaptığı değerlendirmede, Türkiye’nin kredi notunu “B3” olarak teyit ederken, not görünümünü “durağan”dan “pozitif”e çevirmişti.

Önce Türkiye'nin kredi yükseldi. Türk bankalarının durumu için 'pozitif' değerlendirme. Moody's raporladı; 'durağan'lık gitti, 'pozitif'lik geldiUluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’ten 17 Türk bankası için kritik karar geldi. Moody’s, Türkiye’nin kredi notu görünümünü yükseltmesinin ardından Türk bankaları için de not değerlendirmesinde bulundu.

17 BANKA ‘POZİTİF’E DÖNDÜ

Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, Türkiye’de 17 bankanın not görünümünün ‘durağan’dan ‘pozitif’e çevrildiği belirtildi.

Moody’s, 12 Ocak’ta yaptığı değerlendirmede, Türkiye’nin kredi notunu ‘B3’ olarak teyit ederken, not görünümünü ‘durağan’dan ‘pozitif’e çevirmişti.

Açıklamada, görünümün pozitife çevrilmesinin ana nedeninin “ekonomi politikasındaki belirleyici değişiklik, özellikle de ortodoks para politikasına dönüş” olduğu belirtilmişti.

2022’DE ‘DURAĞAN’A ÇEVİRMİŞTİ

Moody’s, 12 Ağustos 2022’de Türkiye ekonomisine ilişkin takvim dışı değerlendirmeye gitmiş ve ülkenin kredi notunu ‘B3’ olarak güncellemiş, not görünümünü de ‘durağan’a çevirmişti.

Daha sonra, derecelendirme kuruluşunun takviminde Türkiye’nin kredi notuna ilişkin değerlendirme bulunulması için 16 Haziran ve 15 Aralık 2023 tarihleri yer almış ancak bu günlerde bir güncelleme yapılmamıştı.

Haber

İlginizi Çekebilir