İstanbul’a beyaz örtü: yeni tarih verildi, kar yağışı kapıda!

İstanbul’a kar yağışı merakla bekleniyor. Ocak ayının sonlarına doğru İstanbul ve çevresinde kar yağışı bekleniyor. Marmara Bölgesi hafta sonu itibariyle soğuk havanın etkisi altına girecek. Hava sıcaklıkları büyük ölçüde düşecek. İstanbul’da ise 23 Ocak Salı günü itibariyle kar yağışı ihtimali belirdi. İstanbul Aydın Üniversitesi öğretim üyesi ve meteoroloji mühendisi Dr. Güven Özdemir hava durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İstanbullular merak içerisinde kar yağışını bekliyor. Kar yağışının İstanbul’un barajlarını da besleyeceği, toprağı doyuracağı belirtiliyor. İstanbul barajlarında son yağışlarla birlikte yükselme olmuş, uzun süredir yaşanan su krizinde bir nebze olsun rahatlama olmuştu.

Marmara Bölgesi’nde hafta sonu, başta İstanbul olmak üzere Karadeniz ve Balkanlar üzerinden gelecek soğuk ve yağışlı hava etkili olacak.

UZMANLARDAN UYARI

İstanbul Aydın Üniversitesi öğretim üyesi ve meteoroloji mühendisi Dr. Güven Özdemir, Marmara Bölgesi’nde bu günlerde lodosun etkili olduğunu belirterek, az da olsa yağışların yaşandığını söyledi.

Bölgenin çarşamba ve perşembe günü yüksek basıncın etkisi altında olacağını dile getiren Özdemir, “Bundan dolayı sis ve buzlanma görülebilir. Perşembe gününden itibaren tekrar lodosu güneyden, Afrika üzerinden alacağız.” diye konuştu.

Özdemir, lodosla birlikte cuma günü İstanbul’da hava sıcaklığının 13-17 dereceye kadar çıkacağını vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Cuma akşamından itibaren rüzgarın kuzeye dönmesiyle sıcaklıklar hızla düşmeye başlayacak. Sıcaklıklar 8 ila 9 derece düşecek. Soğuk hava kütlesi Marmara Bölgesi’ne Karadeniz ve Balkanlar üzerinden geliyor. Yeni sistemle cumartesi, pazar ve pazartesi yağış olacak. Marmara Bölgesi’nin deniz seviyesinde bulunan alanlarında karla karışık yağmur, zaman zaman da kuvvetli yağış almasını bekliyoruz. Edirne ve Kırklareli’nde kar yağışı bekliyoruz. Yüksek kesimlerde Anadolu’ya doğru gittikçe kar yağışı daha artacak. İstanbul’da kar yağışı 4 derecenin altına düştüğü zaman az da olsa görülme ihtimali olabilir.”

İSTANBUL’A NE ZAMAN KAR YAĞACAK?

Salı gününden (23 Ocak) itibaren Marmara Bölgesi’nin tekrar yüksek basınç etkisi altına gireceği, buzlanma ve don yaşanacağı, sisin etkili olacağı uyarılarında da bulunan Özdemir, yağışın İstanbul’daki barajlarda su seviyesini artıracağına dikkati çekti.

Bölgeye yağan her bir damlanın önemli olduğunu anlatan Özdemir, İstanbul’da ocak ayı sonunda kar ihtimalinin yüksek olduğunu da sözlerine ekledi.

Haber

İlginizi Çekebilir