AK Parti’den Bakırköy Belediye Başkan adayı oldu: Ben İstanbul doktoruyum. Ali Talip Özdemir kimdir?

Eski Devlet Bakanı Ali Talip Özdemir, AK Parti’den İstanbul Bakırköy’de belediye başkan adayı olmuştu. Özdemir bugün Bakırköylüler ile bir araya geldi, “Ben İstanbul doktoruyum, haberiniz olsun” dedi.

AK Parti Bakırköy Belediye Başkan adayı Ali Talip Özdemir, AK Parti Bakırköy İlçe Başkanlığı!nda düzenlenen toplantıda basın mensuplarıyla bir araya gelen Özdemir, doktora tezinin Bakırköy olduğunu söyledi.

“İSTANBUL DOKTORUYUM”

Özdemir, “Ben İstanbul doktoruyum, haberiniz olsun. Bu çok önemli bir şey. Yani oturup konuşurken hamasi nutuklarla Bakırköy’ü anlatmak farklıdır. Bir de öğretim görevlisi arkadaşlarla oturup ciddi ve teknik olarak Bakırköy’ü tartışmak ayrıdır” diye konuştu.

Eskiden Bakırköy’ün İstanbul’un en büyük ilçesi olduğuna dikkati çeken Özdemir, siyasette yaklaşık 40 yıllık deneyimiyle ilçeyi yeniden ayağa kaldıracaklarını dile getirdi.

Özdemir, Bakırköy’de ciddi manada borç yükünden bahsedildiğini belirten, şöyle devam etti:

“Benim bir de huyum var. Geçmişi hiç tenkit etmeyeceğim, kavga etmeyeceğim. Çünkü zaman çok değerli. Siyaseti ben 40 yıl parlamentoda yaptım. Rahmetli Demirel Doğru Yol Partisi genel başkanıydı, ben kürsüde konuşurken Doğru Yolcular bana laf attılar. Hemen döndü arkasını, dedi ki ‘Ali Talip Özdemir, bizim kardeşimizdir. Onun lafını kesmeyin.’ Rahmetli Özal, Adnan Kahveci ile ilk geldiğimizde bize ‘Partinin mutfağına gidin çalışın.’ dedi. Adnan Kahveci kaynakla ilgili problemleri geliştirdi, ben de ilk Çevre Bakanlığının kuruluşuyla ilgili çalışmaları geliştirdim. Allah’a hamdolsun bize nasip oldu.”

“TOKİ ÇOK BÜYÜK BİR OKUL”

Eski Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un Cumhur İttifakı’nın İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan adayı olduğunu anımsatan Özdemir, “Gerçekten TOKİ çok büyük bir okul, çok güzel bir okul. Orada çalıştı, başarılı oldu. Burada da inanıyorum ki el ele verip biz İstanbul’un her noktasında ama öncelikle Bakırköy’ü ayağa kaldıracağız. Kimsenin bundan endişesi olmasın” ifadelerini kullandı.

Basın mensuplarının sorularını da cevaplayan Özdemir, ilçedeki sorunlar ve çözüm önerilerini anlattı.

Bir soru üzerine Bakırköy’de kentsel dönüşümün çok önemli olduğunun altını çizen Özdemir, “Adamın evini yıkayacaksınız. Diyorsunuz ki ‘Ya kardeşim ben arsa bazında, ben işte kat irtifakında da bunu hallediyorum. Merak etme.’ Haydi bakalım nereye gidecek? 3’tü 5 oldu şimdi, 5 bin lira da kira. Yeter mi bu ortamda? Yetmez. Onu biz halledeceğiz” dedi.

Kentsel dönüşümde en önemli problemlerden olan kaynak sıkıntısına karşı belediye olarak fon oluşturup vatandaşı destekleyeceklerini vurgulayan Özdemir, kentsel dönüşüm projelerini yürüten müteahhitlerle sözleşme yapacaklarını bildirdi.

ALİ TALİP ÖZDEMİR KİMDİR?

1953 yılında Konya’nın Ereğli ilçesinde dünyaya gelen Ali Talip Özdemir, ilk ve orta öğrenimini Konya’da tamamladı. 1973 yılında Ankara Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi’nde üniversite öğrenimine başlayan Özdemir, 1977 yılında Makine Mühendisi olarak mezun oldu. Daha sonra yüksek öğrenimini yapan Özdemir, 1987 yılında Makine Yüksek Mühendisi oldu.

Yüksek lisans öğrenimini yaptığı dönemde siyasete yakın ilgi duyan Ali Talip Özdemir, 1984 yılında yapılan yerel seçimlerde Konya-Ereğli’den Belediye Başkanı seçildi. İki dönem Ereğli Belediye Başkanlığı görevini sürdüren Özdemir, 1987 genel seçimleri için bu görevinden ayrılarak, Konya Milletvekili olarak parlamentoya girdi. Milletvekili olduktan sonra bir süre Turgut Özal döneminde ANAP Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan Ali Talip Özdemir, TBMM’de kurulan Çevre Araştırma Komisyonu Başkanlığı’na getirildi.

1991 yılında Mesut Yılmaz’ın başkanlığında kurulan kabinede Çevreden Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yapan Ali Talip Özdemir, Çevre Bakanlığı’nın kurulmasıyla da ilk Çevre Bakanı unvanına sahip oldu. 1992 yılında yapılan ara yerel seçimlerde İstanbul – Bakırköy Belediye Başkanlığı’na aday olan ve seçilen Ali Talip Özdemir, iki dönem bu görevini sürdürdü.

Bakırköy Belediye Başkanlığı yanı sıra Marmara ve Boğazlar Belediyeleri Birliği Başkanlığı’nı da yürüten Ali Talip Özdemir, Avrupa Belediyeler Birliği 1995 erken genel seçimlerinde İstanbul’dan üyeliğinde de bulundu. İstanbul’da milletvekili seçilen Ali Talip Özdemir, ANAP ve DYP’den oluşan 53. Hükümetinde Basın ve Enformasyondan sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yaptı. 11 Ocak 2003 tarihinde yapılan Anavatan Partisi 3. Olağanüstü Büyük Kongresi’nde Genel Başkanlık görevine seçildi.

Haber

İlginizi Çekebilir