Minik Aylan doğduğu topraklarda

Bodrum’dan Yunanistan ‘ın Kos adasına geçmeye çalışırken botları batan ve cansız bedenleri sahile vuran 3 yaşındaki Aylan Kurdi, annesi Rihan ve kardeşi Galip birlikte gözyaşları arasında memleketleri Kobani’de toprağa verildi. Baba Kurdi “Mezarlarında yatacağım, onlara her gün su ve yemek vereceğim” dedi.

Bodrum sahiline vuran cansız bedeni tüm dünyada büyük yankı uyandıran ve  Suriyeli göçmenlerin sembolü haline gelen 3 yaşındaki Aylan Kurdi, 28 yaşındaki annesi Rihan ve 5 yaşındaki kardeşi Galip’in cenazeleri  sabah saatlerinde İstanbul’dan kalkan tarifeli uçakla Şanlıurfa GAP Havaalanı’na getirildi. Hava alanında yetkililer ile akrabaları tarafından karşılanan Abdullah El Kurdi, eşi ve 2 çocuğunun cenazeleri 2 ayrı cenaze aracına konuldu. Abdullah El Kurdi de kendisine tahsis edilen minibüsle Kobani’ye gitmek üzere Mürşitpınar Sınır Kapısı’nın bulunduğu Suruç ilçesine hareket etti.

 

Güvenlik gerekçesiyle cenazelerin Kobani’ye götürülmesine karşı çıkan yakınlarına baba Abdullah El Kurdi “Türkiye bizim ülkemiz değil. Kobani’de doğdular orda gömülecekler. Mezarlarında yatacağım, onlara her gün su ve yemek vereceğim. Onların mezarlarını ziyaret ederek teselli olmaya çalışacağım onlar benim dünyam canımdılar” dedi.

CENAZELERE YÜZLERCE KİŞİ  EŞLİK ETTİ

Cenazeye HDP Urfa Milletvekilleri İbrahim Ayhan, Leyla Güven, CHP Milletvekilli Sezgin Tanrıkulu, Kurdi ailesi ile yüzlerce kişi eşlik etti. Cenaze sınır kapısından Kobani’ye gönderildi. Kobani’ye milletvekilleri ile Kurdi ailesinin geçişine izin verilirken, basının geçişine ise izin verilmedi. Sadece Anadolu Ajansı ile TRT’nin geçişlerine izin veriAlyan, kardeşi ve annesi için kılınan cenaze namazının ardından, naaşları gözyaşları arasında toprağa verildi. Toprağa verilirken baba Abdullah ve ailesi fenalık geçirdi. Cenaze işleminin ardından kalabalık topluluk Kobani kent merkezinde kurulan taziye evine geldi.

Kurdi ailesi geçen sene Eylül ayında IŞİD’in Kobani’ye saldırması üzerine Kobani’den Türkiye’ye kaçmışlardı.


 

Orhan Pamuk: Aylan’ın fotoğrafı entelektüellerin vereceği tepkiden daha büyük bir etki yarattı

Orhan Pamuk: Aylan’ın fotoğrafı entelektüellerin vereceği tepkiden daha büyük bir etki yarattı

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, üç yaşındaki mülteci Aylan Kurdi’nin cansız bedenine ilişkin fotoğrafın yayımlanmasını doğru bulduğunu söyledi

Devamı
Roma Kulübü Mülteciler İçin Kampanya Başlattı

Roma Kulübü Mülteciler İçin Kampanya Başlattı

Aylan’ın fotoğrafı vicdanları uyandırmaya devam ediyor.

Devamı
Fas'ta Suriyeli Çocuk Aylan İçin Eylem

Fas’ta Suriyeli Çocuk Aylan İçin Eylem

Faslı Sanatçılar Aylan Gibi Giyinerek Eylem Gerçekleştirdiler.

Devamı
Aylan'ın ölümü Brezilya sokaklarında yankılandı

Aylan’ın ölümü Brezilya sokaklarında yankılandı

Tepki olarak Aylan’ın fotoğrafını sokaklarına çizdiler

Devamı
Aylan’ın fotoğrafı bağışları artırdı

Aylan’ın fotoğrafı bağışları artırdı

Minik Aylan’ın kıyıya vurmuş cesedi insanların sığınmacılara bakışını değiştirdi

Devamı
Minik Aylan'ın son fotoğrafı

Minik Aylan’ın son fotoğrafı

3 yaşındaki Kobanili Aylan Kurdi’nin seyahatten 6 saat önce Akyarlar sahilinde uyurken çekilen son fotoğrafı da ortaya çıktı.

Devamı

Haber

İlginizi Çekebilir

https://gdetr.hit.gemius.pl/lshitredir/id=nFDgxIg39z04pJ3BaDqC1pRMPxLudruTz4I1XNvJb9v.E7/fastid=dygtetbdsrvesacqjgexzeyxexmi/stparam=wggqnkksqw/nc=0/gdpr=0/gdpr_consent=/url=https://www.casper.com.tr/?utm_medium=Radio&utm_source=Number-One-Sundu&utm_cam=Radio